Hlavní navigace

Obchod ve směnárně půjde do tří hodin stornovat

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 11. 2018

Klienti směnáren zřejmě budou moci v blízké budoucnosti odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V novele zákona o směnárenské činnosti to schválila Sněmovna.

Ministerstvo financí původně navrhovalo lhůtu dvě hodiny, ale poslanci ji na návrh svého kolegy Patrika Nachera (ANO) o hodinu prodloužili.

Pro odstoupení od smlouvy návrh zákona stanovuje limit 1000 EUR, čímž podle ministerstva financí zabrání spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy.

Opatření má chránit hlavně turisty před nekalými praktikami některých směnáren. Změnu zákona musí ještě projednat a schválit Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.

Prodloužení lhůty na tři hodiny ministerstvo financí podpořilo. Poslanci naopak nepřijali návrh Jakuba Michálka (Piráti), který chtěl lhůtu pro odstoupení prodloužit až na čtyři hodiny. U Usměnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny.

Nová pravidla počítají i s tím, že pokud směnárna poskytne v souvislosti se směnou doplňkovou službu, bude moci klient odstoupit i od této služby.

Návrh zákona přináší i další změny, když upřesňuje požadavky na prezentaci informací na kurzovním lístku a poskytování jiných podmínek směny. Zveřejňování tzv. VIP kurzů v provozovně formou výhodnějších směnných kurzů nebude nadále povoleno. K ochraně zákazníků směnáren slouží také zákaz úplaty za provedení směnárenského obchodu.

Není žádným tajemstvím, že praktiky některých směnáren, především v centru hlavního města, nedělají České republice dobré jméno. Na Staroměstském náměstí tak turista může dostat za euro 15 korun nebo mu naúčtují poplatek 28 %, říká ministryně financí Alena Schillerová.

Bohužel se ukazuje, že zákazníci se v povinně zveřejňovaných informacích ne vždy orientují. Přehlednost je navíc mnohdy záměrně zhoršována různými VIP nabídkami či úplatami za provedení směny. Nevýhodnost provedené směny tak zákazníci poznají až následně, což v případě turistů může znamenat pokažený zbytek dovolené, ale i celkový dojem z návštěvy naší země, dodává Alena Schillerová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).