Hlavní navigace

Obama jmenuje Clintonovou ministryní zahraničí

Sdílet

Jiří Velinský 21. 11. 2008

Vítěz prezidentských voleb v USA Barack Obama jmenuje Hillary Clintonovou ministryní zahraničí pravděpodobně až po Dni díkůvzdání, který obyvatelé Spojených států amerických slaví ve čtvrtek 27. listopadu. V pátek o tom informuje agentura Reuters.

Příští prezident se s Clintonovou setkal před týdnem v Chicagu a zeptal se jí, zda by přijala místo ministryně zahraničí. Clintonová si vzala čas na rozmyšlenou a její odpověď se očekává tento týden. Barack Obama podle nejmenovaného zdroje z Demokratické strany jméno nového šéfa americké diplomacie oznámí pravděpodobně až po Dni díkůvzdání, tedy nejdříve za týden.

Jedenašedesátiletá senátorka za stát New York byla v demokratických primárkách hlavní soupeřkou Baracka Obamy. Sváděla s ním téměř půl roku tvrdý zápas o nominaci na prezidenta. Clintonová tvrdila, že sedmačtyřicetiletý Obama nemá dostatek zkušeností na výkon prezidentské funkce.

Senátorka souboj s Obamou prohrála, ale ve finále kampaně ho i s manželem proti republikánovi Johnu McCainovi podporovala. Nestala se ani viceprezidentskou kandidátkou, Obama dal před Clintonovou přednost senátorovi Josephu Bidenovi.

Clintonová se v kampani s Obamou shodovala na potřebě zlepšit image USA ve světě, zlepšit vztahy a komunikaci se spojenci v Evropě a zaměřit se na boj s teroristickou sítí Al-Káida a Talibanem v Afghánistánu a Pákistánu. Na rozdíl od Obamy ale neprosazovala rychlé stažení amerických vojáků z Iráku.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).