Hlavní navigace

O povolání exekutora lidi nemají zájem

Gabriela Hájková

O povolání exekutora není zájem. Exekutorské úřady zůstávají neobsazené. Vyplývá to ze zprávy Exekutorské komory ČR (EK ČR).

Exekutorská komora ČR v poslední době eviduje výrazně menší zájem o funkci soudního exekutora, potvrzuje zpráva EK ČR, podle které je důvodem hlavně zvyšující se náklady exekutorů a současné úvahy Ministerstva spravedlnosti o snížení exekutorského tarifu.

V současné době je podle Komory neobsazených 20 úřadů a na 4 probíhá výběrové řízení. V poslední době zaznamenáváme výrazně se snižující zájem o naši profesi. Zatímco dříve se do výběrového řízení na obsazení úřadu přihlásili třeba čtyři uchazeči, dnes je situace bohužel zřetelně odlišná. Z celkového počtu 23 výběrových řízení v letech 2013–15 se v polovině případů nepřihlásil nikdo či pouze jeden uchazeč, uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

V případě, že by došlo ke snížení exekutorského tarifu, povede to podle Komory k postupnému krachu úřadů, které nebude mít kdo převzít a ve „vzduchoprázdnu“ tedy podle Fučíkové skončí exekuční řízení, která nebude mít kdo zpracovávat. Vymahatelnost práva se podle ní sníží.

Našli jste v článku chybu?