Hlavní navigace

O povolání exekutora lidi nemají zájem

Sdílet

O povolání exekutora není zájem. Exekutorské úřady zůstávají neobsazené. Vyplývá to ze zprávy Exekutorské komory ČR (EK ČR).

Exekutorská komora ČR v poslední době eviduje výrazně menší zájem o funkci soudního exekutora, potvrzuje zpráva EK ČR, podle které je důvodem hlavně zvyšující se náklady exekutorů a současné úvahy Ministerstva spravedlnosti o snížení exekutorského tarifu.

V současné době je podle Komory neobsazených 20 úřadů a na 4 probíhá výběrové řízení. V poslední době zaznamenáváme výrazně se snižující zájem o naši profesi. Zatímco dříve se do výběrového řízení na obsazení úřadu přihlásili třeba čtyři uchazeči, dnes je situace bohužel zřetelně odlišná. Z celkového počtu 23 výběrových řízení v letech 2013–15 se v polovině případů nepřihlásil nikdo či pouze jeden uchazeč, uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

V případě, že by došlo ke snížení exekutorského tarifu, povede to podle Komory k postupnému krachu úřadů, které nebude mít kdo převzít a ve „vzduchoprázdnu“ tedy podle Fučíkové skončí exekuční řízení, která nebude mít kdo zpracovávat. Vymahatelnost práva se podle ní sníží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 4. 2016 13:18

    Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

    Nemyslím, že by to bylo jenom těmi náhradami. Exekuce dopadají na stále horší lidi s pochybným morálním kreditem, kteří do budoucna nebudou váhat vzít na exekutora kudlu nebo pistoli. A nikoli proto, aby tomu zabránili, ale aby ho sejmuli. Navíc renomé této práce je také hodně pochybné. Já bych to nechtěl dělat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).