Hlavní navigace

O peníze Čechům nejde. Chtějí kariéru

Sdílet

K tomu, aby byli Češi v práci spokojení, stačí 50 % z nich smysluplnost samotné práce a osobní přínos. Pokud už zaměstnanec z práce odchází, je to jen ve 3 % případů kvůli platu. Vyplynulo to z průzkumu personálně-poradenské splečnosti mBlue.

Aktuálním trendem je to, že lidé chtějí zábavnou práci a očekávají příjemný kolektiv, říká Zuzana Paulová, autorka výzkumu, rozdíl mezi volným časem a prací se stírá, lidé jsou ochotni věnovat firmě i svůj osobní čas, a proto jsou na náplň práce citliví. V zaměstnání vyžadují seberealizaci s důrazem na osobní rozvoj. A když jej nezískají, jdou jinam.

Podle průzkumu se čeští zaměstnanci dělí do dvou skupin. Ta menší svou práci neřeší a je s ní natolik spokojena, že o ničem jiném nepřemýšlí. Ta větší skupina má však chuť se učit nové věci a rozvíjet se. Na to české firmy ještě neumí moc reagovat. Problém je hlavně v komunikaci. Zaměstnavatele ani nenapadne, že má v týmu nespokojeného člověka, a ten zase nechce dělat problémy, a tak přejde rovnou ke konkurenci, dodává Zuzana Paulová.

Důvodem k odchodu ze zaměstnání ale překvapivě není výše platu. Pokud by například někomu nabídli o 500 Kč vyšší plat, zaměstnanci nepřejdou. Motivoval by je například dvojnásobný plat, ale takové situace se dnes již příliš nedějí.

Rozhodujícím faktorem pro ně zůstává, v jakém prostředí a s jakými lidmi budou pracovat a jestli je práce bude bavit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).