Hlavní navigace

Novým platebním metodám přivykáme pomalu. V obchodě stále vede hotovost

Sdílet

Veronika Doskočilová

Nové platební způsoby Češi vítají, ale pomalu. V případě, že jdou nakupovat do kamenné prodejny, stále nejčastěji platí hotovostí. Nejraději by takto platili i při nákupu přes internet, ať už při převzetí od kurýra nebo na poště. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Jaké platební metody používáte při platbě v kamenné prodejně?
Autor: Home Credit

Jaké platební metody používáte při platbě v kamenné prodejně?

Platbě v hotovosti dává přednost drtivá většina dotázaných. Varianta odložené platby už sice má své příznivce, ale je jich výrazně méně. Nejčastěji lidé využívají hotovost a z průzkumu vyplývá, že většina nejdříve sáhne do peněženky pro hotovost a teprve pokud nemá dostatek bankovek a mincí, rozhodne se platit kartou. Jsme v tomto konzervativní, a ačkoliv se nabízí spousta dalších způsobů platby, hotovost je stále zdaleka nejoblíbenější. Nejméně několikrát za týden takto zboží uhradí 70 % respondentů. Spousta lidí má dojem, že nad fyzickými penězi mají větší kontrolu než u ostatních způsobů placení, myslí si Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit.

V případě, že se lidé rozhodnou platit jiným způsobem, často volí debetní kartu, kterou několikrát za týden zaplatí polovina dotázaných. Debetní kartu nejméně využívají lidé do 29 let, kde ji třetina nevyužívá vůbec. Mladí lidé mají naopak velmi kladný vztah k technologickým novinkám – každý pátý alespoň někdy zaplatil bezkontaktně přes aplikaci v mobilním telefonu.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).