Hlavní navigace

Novým platebním metodám přivykáme pomalu. V obchodě stále vede hotovost

Sdílet

Nové platební způsoby Češi vítají, ale pomalu. V případě, že jdou nakupovat do kamenné prodejny, stále nejčastěji platí hotovostí. Nejraději by takto platili i při nákupu přes internet, ať už při převzetí od kurýra nebo na poště. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Jaké platební metody používáte při platbě v kamenné prodejně?
Autor: Home Credit

Jaké platební metody používáte při platbě v kamenné prodejně?

Platbě v hotovosti dává přednost drtivá většina dotázaných. Varianta odložené platby už sice má své příznivce, ale je jich výrazně méně. Nejčastěji lidé využívají hotovost a z průzkumu vyplývá, že většina nejdříve sáhne do peněženky pro hotovost a teprve pokud nemá dostatek bankovek a mincí, rozhodne se platit kartou. Jsme v tomto konzervativní, a ačkoliv se nabízí spousta dalších způsobů platby, hotovost je stále zdaleka nejoblíbenější. Nejméně několikrát za týden takto zboží uhradí 70 % respondentů. Spousta lidí má dojem, že nad fyzickými penězi mají větší kontrolu než u ostatních způsobů placení, myslí si Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit.

V případě, že se lidé rozhodnou platit jiným způsobem, často volí debetní kartu, kterou několikrát za týden zaplatí polovina dotázaných. Debetní kartu nejméně využívají lidé do 29 let, kde ji třetina nevyužívá vůbec. Mladí lidé mají naopak velmi kladný vztah k technologickým novinkám – každý pátý alespoň někdy zaplatil bezkontaktně přes aplikaci v mobilním telefonu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 3. 2018 9:51

  ZAPLATIL (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  Tak hotovostí platím už jen v autobuse, kde bych si musel pořídit speciální kartu na bus, protože běžnou bezkontaktní kartu neberou a pak za pečivo, kde platbu kartou nenabízejí...

 • 16. 3. 2018 3:56

  J, Novák

  No, nevím, ale nějak se mi to nezdá. Chodíme dost často nakupovat do supermarketů a tak u pokladen vidím, že jen hodně malá část nakupujících platí v hotovosti. Také nejsou moc oblíbeni, protože jen ostatní zákazníky zdržují. Je zajímavé, že tou hotovostí neplatí většinou senioři, jak by si někdo třeba mohl myslet, ale podstatně mladší ročníky. To jsou nejspíš ti, kteří dostávají od svých zaměstnavatelů část mzdy v hotovosti, pokud né dokonce celou. těch je mi líto vůbec nejvíc, protože nejspíš ani netuší, jak se vypočítává starobní důchod a že potřebují mít odpracovaný určitý počet let, aby jim vznikl nárok na důchod. U seniorů jsem si poslední léta všiml, že čím dál tím častěji platí bezkontaktními kartami.
  Ale má dotaz: Jak si mám vysvětlit graf, který je zveřejněn u této aktuality? Mohl by mi jeho význam autor aktuality vysvětlit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).