Hlavní navigace

Nový zákon posílí práva klientů při sporu s poskytovatelem úvěrů

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 3. 2012

Rozhodčí doložka většinou rychle vyřeší spor. V případě sporu poskytovatele úvěrů a jeho klienta má ale pro klienta často dost fatální důsledky. Je to totiž způsob jak se vyhnout soudnímu dohledu a ačkoli by měl být rozhodce nezávislý, vybírá jej poskytovatel úvěrů a často je na něj přímo napojen.

Prvním dubnem ale začnou platit zásadní změny v zákoně o rozhodčím řízení, které zlepší práva spotřebitele. 

Nově už nepůjde odstaveček o rozhodčí doložce ukrývat malým písmem do smluvních podmínek tak, aby ho spotřebitel nenašel. Rozhodčí doložka totiž bude muset být sjednávána individuálně a na samostatné listině, která bude obsahovat relevantní informace aby bylo možné posoudit její důsledky. Pokud nejsou zákonné podmínky splněny, je rozhodčí doložka neplatná a rozhodce nebude mít pravomoc spor rozhodnout, okomentoval změnu právní konzultant časopisu dTest Miloš Borovička

Podle novely už také nebude možné, aby rozhodcem byl kdokoliv, ale jen bezúhonná osoba s právnickým vzděláním, zapsaná na seznamu Ministerstva spravedlnosti. dTest velmi uvítal tuto novelu, neboť i naši poradci se setkávají s případy, kdy došlo k nezaplacení jedné splátky, a arbitr během krátké doby rozhodl ve prospěch věřitele, přiznal nemravné úroky, pokuty a odměny a dříve než spotřebitel stačil zareagovat, exekutoři odvezli jeho majetek, popisuje Borovička s tím, že nyní se možnosti zneužívání doložky výrazně ztíží.

V případě, že by nebyly zákonné podmínky dodrženy, bude mít spotřebitel právo aby rozhodčí nález přezkoumal soud. To ale jen v případě, že se na něj poškozený obrátí do 3  měsíců od doručení nálezu. V případě pochybení bude soud moci odložit vykonatelnost nálezu a zabránit tak exekuci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 3. 2012 12:37

    miki (neregistrovaný) 195.47.13.---

    To by mne zajímalo, kdy se posílí práva věřitelů. V této republice je normální neplatit a pokud se obrátíte na soud, tak je to na dlouhá léta, kdy mezi tím dlužník buď zmizí, nebo vyvede majetek. Pouze a jenom liknavost našich soudů vede k tomu, že zde nějaké rozhodní doložky vůbec existují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).