Nový zákon o spotřebitelském úvěru platí už rok (od 1. prosince 2016). Přinesl hned několik zásadních změn. Jednou z nich je, že všichni poskytovatelé nebankovních úvěrů musí mít licenci od České národní banky (ČNB), která zároveň funguje jako dozorový orgán. Na její udělení má centrální banka 15 měsíců. Zatím ji žádný nebankovní subjekt nezískal, takže všichni fungují v provizorním režimu takzvaného přechodného období, které skončí nejpozději 31. května 2018.
Podmínky pro nebankovní subjekty například stanoví požadavek na základní kapitál ve výši minimálně 20 mil. Kč a prokázání odborných znalostí prodejců či zprostředkovatelů úvěrů.
Na to konto se očekává výrazné pročištění finančního trhu, kdy by z původních zhruba 55 tisíc subjektů mělo zbýt jen pár stovek. Poskytovatel úvěru, který nedostane od ČNB licenci, nesmí již poskytovat další úvěry. Pro klienta se ale z hlediska doplacení úvěru nic nemění. Úvěr musí doplatit poskytovateli dle uzavřených smluvních podmínek. V případě problémů se splácením úvěru se ale spotřebitel už s největší pravděpodobností nebude moci s poskytovatelem bez licence domluvit na změně smlouvy – např. na snížení splátek či prodloužení lhůty splatnosti, pokud tuto možnost nebude mít výslovně uvedenu v uzavřené smlouvě,
upozornil ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial Martin Šváb a dodal, že lze také předpokládat, že poskytovatelé bez licence ukončí své podnikání a pohledávky z nesplacených zápůjček „odprodají“ jinému subjektu. O tom by vás ale měl poskytovatel ještě informovat.
Pokud byste potřebovali podstatně změnit podmínky své úvěrové smlouvy, je možné, že podle Švába jedinou možností bude refinancování závazku u některého licencovaného poskytovatele.
V případě jakýchkoli pochybností ohledně přístupu poskytovatele úvěrů ke spotřebiteli a jeho chování se nyní lze podle Švába obrátit na Českou obchodní inspekci. Po udělení licence ale už na ČNB.
Řada subjektů, které nezískají licenci, se přesune do šedé zóny a bude regulaci ignorovat. To ostatně potvrzuje i šetření Poradny při finanční tísni, která zjistila, že už nyní na internetu najdeme řadu subjektů, které porušují řadu ustanovení nového zákona.