Hlavní navigace

Nový trik podvodníků: na jeden VIN inzerují více aut

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 8. 2015

Podvodníci si pro obchod s ojetými vozy vymysleli nový trik. Na jeden VIN kód inzerují více vozidel. Na některých serverech se inzerce platí za každý inzerovaný VIN. Někteří prodejci se snaží snížit svoje náklady tím, že pod jedním VINem postupně inzerují více automobilů, navíc stočených. Při prověření VINu ovšem samozřejmě celkové údaje o vozidle nesedí. Takových případů jsme zaznamenali přes šest stovek, upozornil předseda Sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Informace vyplývají ze zprávy sdružení SOVA, které porovnává zahraniční a domácí inzerci ojetých vozů na autoserverech a pak porovnává stav uváděných kilometrů.

Logika projektu je jednoduchá – na zahraničním serveru, kde je vůz inzerovaný, zaznamenáme stav kilometrů a pak jen čekáme, kdy se auto objeví v inzerci ojetých aut v tuzemsku. Pokud je stav kilometrů nižší, je jasné, že došlo k manipulaci s tachometrem. Celková suma stočených kilometrů je již přes 173 milionů a počet vozů téměř 3300. Obě cifry rostou každý den, vysvětlil činnost  Veselý, který zmínil například smutný rekord. Škodu Fabii z roku 2005 stočenou o 262 000 km.

Jak odhalovat triky prodejců ojetých aut napoví příručka SOVA pro bezpečnou koupi ojetiny, na které sdružení spolupracovalo s Ministerstvem vnitra ČR a Ministerstvem dopravy ČR, společností Cebia a Českou kanceláří pojistitelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).