Hlavní navigace

Analýza: 10% sazba DPH spotřebitelům ceny nesnížila

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 8. 2015

Zavedení další sazby DPH ve výši 10 % nepřineslo spotřebitelům nižší ceny. Vyplývá to z analýzy společnosti TaxVision. Naopak došlo k mírnému navýšení zisků některých podnikatelů a dál se podle zprávy zvýšily náklady na administrativu výrobcům, prodejcům i dovozcům zboží, které spadá či může spadat právě do 10% sazby DPH.

Ta se vztahuje na dětskou výživu, knihy, léky a suroviny pro výrobu potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Náročnější administrativa spojená s novou kategorizací produktů stojí podnikatele vícenáklady, které promítají do nových ceníků. Koncových uživatelů se proto snížení DPH kromě výjimečných případů nijak nedotklo, vysvětlila daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová, podle které daňová změna pomohla asi jen knižnímu trhu, kde je vyšší poptávka po knihách a levnějších publikacích. Léky naopak výrobci zdražily nebo došlo ke zvýšení zisku lékáren. Podobná situace nastala podle Štarmanové i u dětské výživy, kde ze snížené sazby profitují spíše výrobci.

Snížení cen se podle analýzy nepromítlo do peněženek ani celiakům. Desetiprocentní sazba se nevztáhla na věci denní spotřeby, jako je například chléb, ale pouze na suroviny, ze kterých se bezlepkové produkty vyrábějí, tedy mouku, různé směsi na pečení, strouhanku a podobně. V takových případech se pětiprocentní úleva na dani rovná haléřům až korunám, které pohltí klasická inflace, dodala Štarmanová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).