Nový rok přinese změny v důchodovém pojištění

Počátkem příštího roku dojde k některým významným změnám v oblasti důchodového pojištění. Jednou z novinek je i vyřazení studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole z náhradní doby pojištění. Studenti starší 18 let se mohou od 1.1.2010 účastnit důchodového pojištění dobrovolně. Minimální částka měsíčního pojistného pro rok 2010 je 1660 Kč. Studium absolvované do konce letošního roku se pro účely nároku na důchod hodnotí podle dosavadních pravidel. V případě nároku na invalidní důchod se ale doba prvních šesti let studia po dosažení 18 let považuje za dobu pojištění vždy – tedy i pokud byla získána v roce 2010 a později.

„U důchodů s nárokem po 31. 12. 2009 je možné požádat, aby v situaci, kdy v rámci období rozhodného pro stanovení výše důchodu (pro rok 2010 se jedná o roky 1986–2009) došlo ke krytí vyloučené doby (např. z důvodu nemoci, studia, péče o dítě či o osobu závislou aj.) s příjmem z výdělečné činnosti, byla při výpočtu důchodu hodnocena namísto příjmů z výdělečné činnosti raději doba vyloučená,“ uvádí ČSSZ na svém webu s tím, že žádost o tento postup mohou lidé uplatnit až při podání žádosti o důchod.

Vláda chce snížit výkupní cenu elektřiny ze slunečních elektráren Start datových schránek provází problémy        
Rejpal
Rejpal (neregistrovaný)
16. 11. 2009 21:11 Nový

Je to 19920 Kč za rok.

Byl by zajímavý průzkum mezi studenty tak v dubnu 2010 zda vůbec o této možnosti vědí , kolik se jich k pojištění přihlásilo a kolik si je skutečně platí.
Mr. R.
Mr. R. (neregistrovaný)
17. 11. 2009 14:06 Nový

Může se to vůbec vyplatit?

celé vlákno
Moc tomuto nerozmím, nicméně zdá se mi že se nemůže vyplatit platit 1660 Kč státu ( a to ani v případě že by systém státních penzí nezkrachoval ).
Když jsem studoval, nezbývalo mi zdaleka tolik abych si mohl platit důchodové připojištění a myslím, že málokterému studentovi přebývá měsíčně 1660 Kč.
Jorg
Jorg (neregistrovaný)
18. 11. 2009 9:58 Nový

Re: Může se to vůbec vyplatit?

celé vlákno
V tomhle státě se, koukám, velice úspěšně daří vybírat u těch nejchudších. Proboha, kdo to jakživ viděl, aby se studentům kladly podobný finanční požadavky? To ten dobytek u vesel nevidí, co studium dnešního vysokoškoláka stojí?? Měsíčně mě stojí holka 8000. A s touhle srandou "neschopných ignorantů" to zaokrouhlíme na rovnou desítku? Vždyť co to je, 10 tisíc, že? Co pro dobytek u vesel znamená tisíc korun? Co pro ně znamenáme my, lidi? Běžte už všichni do prdele.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
18. 11. 2009 10:08 Nový

Re: Může se to vůbec vyplatit?

celé vlákno
Platit to nemusíš... Jenom se jí pak nebude doba studia započítávat do doby pro zápočet důchodu, takže půjde do důchodu třeba v 75.
Rejpal
Rejpal (neregistrovaný)
18. 11. 2009 10:16 Nový

Re: Může se to vůbec vyplatit?

celé vlákno
Jen neboj, to jsou stejně vyhozené peníze, protože až půjde dnešní generace studentů do důchodu, tak to se už v případě pravicových vlád bude dít tak v 70 letech či možná ještě později a pokud budou platit stávající podmínky (o čemž dost pochybuji), tak se jich dost velká část populace vůbec nedožije. Navíc státní důchod může už v té době být na úrovni životního minima.
Většina studentů volí pravici a socany (známých tím že se vždy domluví a podrazí své voliče), tak jim teď ve volbách mohou poděkovat.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
18. 11. 2009 11:20 Nový

Re: Může se to vůbec vyplatit?

celé vlákno
Nejde jen o VŠ, ale i o středoškoláky! Ty do 18ti nikdo nezaměstná, nedovedu si představit, aby si při studiích soustavně vydělávali tak, aby mohli měsíčně dát 1660 na pojištění.
Je vcelku jasné, že vzdělání se stává otázkou bohatství, nikoliv rozumových schopností. Děcka bohatých rukama dělat nepůjdou, a těm z chudších poměrů bude "dopřáno" učebních oborů, aby se hned v 18ti mohli zapojit do pracovního procesu, nebude-li mít dítko na studia bohatého sponzora.
Nikdo dále neřeší, že děcka po střední škole nemohou najít zaměstnání v oboru, tudíž jdou na pracák, kde však mají smůlu, že během studií neodpracovali, nyní přesně nevím, o jak dlouhou dobu jde, ale zkrátka v době studií nepracovali, tak nemají nárok na podporu, snad za ně platí jen povinné odvody. To je růžová budoucnost. Do toho si začít soukromě spořit na penzi, stavebně spořit, zadlužit se na hypotéku a platit zdravotnictví.
Voliči pravice mohli 17. vzdát díky za takovéto "vymoženosti". Když jsem si pročítal "bilancování.pps", co bylo občanům slibováno a kam jsme to za oněch 20 let "dotáhli", divil jsem se, že se nekonala nějaká defenestrace. Ale Pražákům, těm bylo vždycky líp, bohužel hlavně díky zásluhám venkova, tak ti Pražáci vesměs nemají důvody k nespokojenosti.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
18. 11. 2009 12:01 Nový

Re: Může se to vůbec vyplatit?

celé vlákno
"Ale Pražákům, těm bylo vždycky líp, bohužel hlavně díky zásluhám venkova,"... Bože bože... Nezapomeň si večer obout parádní holinky a prodiskutovat to se sousedama u Gambrihnusu...