Hlavní navigace

Nový program Tornádo podpoří zaměstnanost v zasažených oblastech

Sdílet

MPSV vyhlásilo program Tornádo. Kurzarbeit je účinný až od 1. 7. 2021, nemůžeme ho tudíž využít na řešení této živelní katastrofy. Proto přicházíme s novým programem, který je založený na podobném principu jako Antivirus, vysvětlila Maláčová.

Úřad práce ČR (ÚP ČR) bude v rámci tohoto programu přispívat na náhrady mezd i na samotné mzdy v plné výši až do výše výdělku zaměstnance v předchozím kvartálu.  Zaměstnavatel obdrží příspěvek ve výši 100 % vynaložených mzdových nákladů v těchto případech:

  • Překážky na straně zaměstnavatele: firma sídlí v zasažené oblasti a není schopná fungovat, zaměstnanci jsou tudíž na překážkách a dostávají náhradu mzdy nejméně ve výši 60 % průměrného výdělku.
  • Překážky na straně zaměstnance: zaměstnanec likviduje v pracovní době škody na svém majetku nebo majetku sousedů. Nemusí kvůli tomu čerpat dovolenou. V tomto případě zaměstnanci podle zákoníku práce nenáleží náhrada mzdy, ale zaměstnavatel může tuto náhradu zaměstnanci vyplatit nad rámec svých povinností 
  • Zaměstnanec z důvodu likvidace škod převeden na jinou práci: v tomto případě nevzniknou překážky na straně zaměstnance ani zaměstnavatele. Zaměstnanec je vyplácena mzda nejméně ve stejné výši jako kdyby převeden nebyl. Jeho mzdu budeme zaměstnavateli opět refundovat.

Podmínkou je mít podepsanou dohodu s ÚP ČR. Následně nebo souběžně s dohodou zaměstnavatel předloží vyúčtování. Výdaje budou předfinancované, to znamená, že nebude nutné mít při podání vyúčtování vyplacené mzdy nebo náhrady ani odvedené pojistné. Úřady práce by měly zaměstnavatelům peníze vyplácet maximálně v řádech dnů od doručení vyúčtování.

Mzdové náklady budou hrazeny od pátku 25. června do konce července 2021. Podávat žádosti bude možné od 1. poloviny července do konce srpna 2021 elektronicky i papírově. Přesný termín podávání žádostí bude zveřejněný na webu MPSV i ÚP ČR.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).