Hlavní navigace

Novorozenec a zdravotní pojištění: Na výběr moc nemáte

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 11. 2015

Ačkoli každý pojištěnec má právo si vybrat zdravotní pojišťovnu, platí z tohoto pravidla i výjimky. Jednou z nich je registrace novorozence. Při narození vašeho dítěte totiž nemáte nárok na výběr zdravotní pojišťovny, automaticky bude zaregistrováno tam, kde je pojištěna jeho matka v den narození.

Pouze v případě, že matka není účastna systému veřejného zdravotního pojištění (např. cizinka, která je v ČR jen komerčně pojištěna) a otec ano, stává se dítě pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u níž je jeho otec. To je novinkou letošní novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění, která je účinná od 1. 9., vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ačkoli zařazení pod konkrétní pojišťovnu novorozence proběhne automaticky, jeho zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník ho musí do osmi dnů od narození u dané zdravotní pojišťovny přihlásit. S sebou je potřeba doklad o rodném čísle dítěte (tedy rodný list nebo  doklad z matriky o přidělení RČ) a doklad o rodném čísle, příjmení a jménu matky (průkaz totožnosti nebo kopie rodného listu).

Závěrem jen připomínáme, že došlo ke změně u pravidel pro přehlašování k jiné pojišťovně. Můžete ji nově změnit sice jednou za 12 měsíců, ale vždy k 1. dni kalendářního pololetí. Dříve to bylo možné pouze k 1. dni nového roku. Přihlášku musíte podat nejpozději 3 měsíce před požadovanou změnou. Podrobnosti najdete v článku Zdravotní pojišťovnu nově změníte dvakrát ročně. Čas máte do konce září

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).