Hlavní navigace

Novela si posvítí na nebankovní poskytovatele a zprostředkovatele úvěrů

Sdílet

Ministerstvo financí pracuje na novelizaci úpravy ke spotřebitelským úvěrům. Ta by měla nově zahrnovat i hypoteční úvěry. Změny vychází ze Směrnice EU a měly by začít platit nejpozději v březnu 2016.

Nová úprava by měla zahrnout hypotéky jako zvláštní typ spotřebitelského úvěru na bydlení. Kromě toho významně zasáhne také do činnosti nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Poskytovatel spotřebitelského úvěru, který není bankou, totiž bude k této činnosti potřebovat oprávnění od centrální banky a registraci v jím vedeném rejstříku.

Před jejich získáním musí takový subjekt České národní bance prokázat odbornou
způsobilost, věcné, technické, personální a organizační předpoklady a existenci řídícího a kontrolního systému,
vysvětlil Martin Kofroň z KPMG s tím, že i zprostředkovatelé úvěrů, kteří se nově budou členit na samostatné zprostředkovatele a vázané zástupce, budou registrováni, přičemž samostatný zprostředkovatel bude opět potřebovat udělit oprávnění od ČNB.

Kromě toho úprava vymiňuje spotřebiteli také právo na předčasné splacení hypotečního úvěru. Každý členský stát ale může toto právo omezit určitými podmínkami a v odůvodněných případech přiznat bankám odškodnění. Více čtěte v článku Další poplatek na mušce. Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte (snad) méně

Podle směrnice také musí členské státy určit minimálně sedmidenní lhůtu pro spotřebitele, během níž by si mohl uzavření smlouvy promyslet nebo od již uzavřené smlouvy odstoupit. Směrnice dokonce připouští stanovení takovéto lhůty na rozmyšlenou v délce minimálně deseti dní, během které by spotřebitel do konce nesměl smlouvu uzavřít. Doufejme, že vzhledem k tomu, že tato lhůta by mnohdy nebyla v zájmu samotného spotřebitele, český zákonodárce v tomto ohledu úpravy Směrnice nevyužije, informovala Linda Čechová z KPMG.

Poskytovatelé úvěrů by podle nové úpravy také museli splnit větší nároky na informační povinnost a to ve všech fázích jednání o úvěru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).