Hlavní navigace

Novela insolvenčního zákona by měla eliminovat podvodné oddlužovací společnosti

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 6. 2017

Novela insolvenčního zákona, která vstupuje v účinnost 1. 7. 2017, se by kromě jiného měla eliminovat činnost podvodných oddlužovacích společností.

V praxi jsme viděli praktiky podvodníků, kteří si za své poradenství účtovali desítky tisíc korun i v situacích, kdy dlužník podmínky pro oddlužení nesplňuje. Je potřeba vědět, že žádná společnost nebo agentura dlužníka neoddluží. To dělá jen soud na základě dobře sepsaného návrhu, uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Chybně vyplněný formulář vede v lepším případě k zastavení procesu insolvence. V tom horším případě se stane opak toho, co dlužník chtěl. Může se totiž stát, že část formuláře, která jedná o insolvenci samotné, bude vyplněna bezchybně, ale procesní chyby budou v části o oddlužení. Soud oddlužení proto zamítne, ovšem insolvenční řízení zahájí a výsledkem nebude oddlužení, nýbrž konkurz. Včetně odměny pro konkurzního správce.

Od července budou jako placenou službu moci návrhy na povolení oddlužení sepisovat a podávat jen:

  • advokáti,
  • notáři,
  • soudní exekutoři a
  • insolvenční správci.

Výše této odměny bude přitom omezená částkou 4000 Kč bez DPH, případně 6000 Kč bez DPH při společném oddlužení manželů. Bezplatně budou návrhy sepisovat a podávat subjekty akreditované Ministerstvem spravedlnosti (například neziskové subjekty).

 Po přechodnou dobu jednoho roku dlužníci budou moci využít také výlučně bezplatných služeb některých neakreditovaných neziskových subjektů, které splňují novelou stanovené podmínky.

Novela také míří proti tzv. šikanózním insolvenčním návrhům. Jde o případy, kdy se společnosti snaží své konkurenty poškodit tím, že na ně podají insolvenční návrh. Bez ohledu na výsledek řízení může zveřejnění takovou firmu zlikvidovat. V praxi bude mít soudce možnost rozhodnout, že se podaný insolvenční návrh nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Následně bude mít možnost zneužívající návrh odmítnout, vysvětlil Pelikán.

Kromě toho by od července měla část agendy soudů (v oblasti oddlužení) přejít na insolvenční správce. Věříme, že tím, že se nám podaří agendu oddlužení do jisté míry přesunout mimo soudy, tak se budou moct znovu začít intenzivněji věnovat podnikatelským insolvencím, upřesnil ministr spravedlnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).