Hlavní navigace

Nová služba ministerstva spravedlnosti v rámci projektu eJustice

Sdílet

Redakce 7. 7. 2008

Ministerstvo spravedlnosti zavedlo od 1. července novou službu v rámci projektu eJustice, tzv. elektronický platební rozkaz. Podle ministerstva by měl občanům přinést větší komfort a snížení soudních poplatků na polovinu.

V praxi to znamená, že soud může vydat na návrh žalobce elektronický platební rozkaz, pokud je návrh podán na stanoveném elektronickém formuláři, podepsán zaručeným elektronickým podpisem žalobce a pokud je výše peněžitého plnění požadovaná žalobcem do částky 1 mil. Kč. V něm žalovanému uloží, aby do 15 dnů od jeho doručení zaplatil žalobci uplatněnou pohledávku a náklady řízení, nebo aby v téže lhůtě podal odpor u soudu, který jej vydal.

K vytvoření nového druhu zkráceného řízení přistoupilo ministerstvo spravedlnosti v důsledku neustálého nárůstu tzv. nesporných pohledávek, tj. pohledávek, u kterých není mezi účastníky spor o jejich existenci nebo výši. Mezi ně patří např. dluhy z leasingových smluv, spotřebitelských úvěrů, z neplacení nájemného, energií nebo koncesionářských poplatků.

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).