Hlavní navigace

Nová QR Faktura má pomoci s překlepy v kontrolním hlášení

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 6. 2016

Přenos základních účetních dat z papírové faktury do účetních systémů by se měl usnadnit využitím QR Faktury. Novinku představila na tiskové konferenci Komora daňových poradců, podle které je výhodou vyšší komfort pro zpracovatele dokladů a nižší riziko  špatně zadaných údajů i náklady na jejich dohledávání, případně vymáhání.

Uživatel, vybavený čtečkou QR kódu a účetním programem s podporou QR Faktury, místo ručního typování údajů naskenuje z papírové faktury QR kód a tím se mu předvyplní příslušná pole účetního záznamu v účetním programu. Uživatel může údaje zkontrolovat a případně opravit, popsala výhody prezidentka Komory Petra Pospíšilová, podle které nabývá automatizace přenosu dat faktur na důležitosti zejména v souvislosti s kontrolními hlášeními. QR Faktura má přispět hlavně k tomu, aby odběratel reportoval do kontrolního hlášení stejné údaje jako jeho dodavatel a snížil se tak počet vad kontrolního hlášení jen z důvodu nepřesného přepisu dat.

QR Fakturu je možné integrovat s již zavedenou QR Platbou. Na faktuře tak budete mít k dispozici jen jeden QR kód, který obsahuje platební údaje pro zadání platebního příkazu i účetní údaje pro účetní programy.

Softwarové firmy, které nabízejí ekonomické a účetní programy, nyní podle Komory pracují na zapracování QR Faktury do svých produktů

Podrobnosti o projektu najdete na speciálním webu, kde je uvedený aktualizovaný seznam subjektů z podnikatelské, státní i veřejné správy, které QR Fakturu podporují a jejichž počet stále narůstá. QR Faktura není komerční produkt a pro používání tedy není třeba žádná registrace, ani žádná licence.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).