Na jaké chytáky v pojistkách dát pozor?

15. 6. 2016

Sdílet

Pojistné podmínky někdy obsahují nečekaná ustanovení a výluky, kvůli kterým si nemusíte přijít na pojistné plnění ani v případě, že obecně pojistky tato rizika kryjí. Nešvary se netýkají všech pojišťoven, proto byste měli obětovat čas a pojistné podmínky si skutečně před podpisem smlouvy pročíst.

Příkladem budiž vytopení sousedé. Pro výplatu plnění je v tomto případě totiž důležité, jak k úniku vody dojde. Pojišťovna totiž rozlišuje například mezi tím, jestli vám například přeteče vana, nebo praskne trubka ve zdi. Na první případ vám postačí pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě. Pokud ale praskne trubka ve zdi vaší koupelny, pojistka odpovědnosti už bude na způsobenou škodu krátká. Na takové případy se totiž vztahuje jiné pojištění, konkrétně pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti (domu či bytu), vysvětlil Martin Kýjonka ze společnosti Broker Trust a dodal, že prasknou-li přímo stupačky společné pro více bytů, krylo by škodu zase pojištění nemovitosti – bytového domu.

Podobně překvapený může být majitel pojištění odpovědnosti za psa nebo koně. To kryje u některých pojišťoven jen škody na zdraví a majetku, ale ne už nepřímé škody. Může dojít k například k situaci, že majiteli uteče pes pod kola kamionu, jehož řidič kvůli leknutí havaruje a poškodí svůj náklad. Pojišťovna uhradí škodu na kamionu a nákladu, ale už nebude platit například za ztrátu firmy, která vznikne kvůli tomu, že materiál nemůže použít k aktuální zakázce, uvedl Kýjonka.

Ten upozornil i na další situaci, dvojnásobnou spoluúčast: řidič neodhadne vzdálenost při parkování a svůj vůz odře. Lekne se a v šoku se mu při vyjíždění „podaří“ odřít vůz znovu. Pojišťovna totiž každé jednotlivé odření počítá jako samostatnou škodní událost a majitel vozu platí dvojnásobnou spoluúčast, uvádí příklad.

Ve výlukách také často bývá škoda způsobená zkratovaným spotřebičem, který je ještě v záruce. Záruka se přitom ale většinou na zkraty kvůli přepětí nevztahuje. 

Na trhu jsou podle Kýjonka také pojistky kola, se kterými vám pojišťovna uhradí jen polovinu z jeho ceny v případě odcizení. V některých výlukách pojistek domácnosti zase můžeme najít pasáže o tom, že pojištění se sice vztahuje i na jízdní kola, ale ta musí být uskladněna jen v prostorách, ke kterým má přístup pouze majitel. Výluky se tedy vztahují na společné prostory v domech, jako jsou typicky tzv. kolárny či kočárkárny, upozorňuje Kýjonka.

Pamatujte i na to, že pokud vám z garáže ukradnou volně položené zimních pneumatiky, střešní nosič nebo třeba v regálu uloženou GPS navigaci, pokryje vám to často pojištění domácnosti. Na násilné odcizení těchto věcí z motorového vozidla se už ale tato pojistka nevztahuje a to i přes to, že je zaparkované v garáži. Je-li střešní nosič umístěn v garáži, je pojištěn v rámci domácnosti, pokud je umístěn na vozidle v garáži a chceme, aby se na něj vztahovalo nějaké pojištění, je potřeba mít k havarijnímu pojištění vozidel sjednané ještě připojištění příslušenství, varuje Kýjonka.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).