Noční můra v podobě řeckého dluhu je zpět

17. 10. 2014

Sdílet

Dlouhé měsíce se o možných státních bankrotech předlužených zemí nevědělo. Tento týden ale ukázal, že nic není zapomenuto a rizika z předlužených jižních zemí v EU se opět zjevila investorům. Hlavní roli opět hraje Řecko a jeho vládní dluh. Důkazem je růst rizikových prémií u jeho dluhu v posledních dnech. 

Tak například výnos pětiletého řeckého vládního dluhopisu včera vystřelil na úroveň 7,44 %, což jen pro zajímavost znamená, že investor (čti hazardér), který na počátku týdne držel takovýto vládní cenný papír, ztratil v eurech 10 %. A jen pro představu toho, jak obrovská je v tuto chvíli riziková marže, si dale uvědomme, že roční výnos pětiletého německého vládního dluhopisu je dnes 0,15 %, v případě českého je to pak 0,24 %, popsal současnou situaci Jan Čermák, analytik ČSOB s tím, že zatímco ještě minulý týden investoři alespoň flirtovali s myšlenkou, že Řecko své dluhy splatí, tak viděno pohledem dnešních marží mu již vůbec nevěří.

Co stojí za tou náhlou změnou? Tak například řecká vláda, která chtěla na voliče zapůsobit a začala proto komunikovat myšlenku, že by země mohla příští rok opustit úvěrový program MMF a EU a začala by se financovat pouze z trhu. Odpovědí na to jí byl nárůst rizikové prémie který fakticky říká, že to možné není. A možné to nebude mimo jiné i proto (a to je hlavní důvod strachu z řeckého dluhu), že trh se v posledních týdnech utvrdil v tom, že v eurozóně nebude v příštích deseti letech inflace (resp. na periferii bude deflace), uvedl Čermák a dodal, že za těchto okolností by se pak musel stát opravdový hospodářský zázrak, aby strukturálně velmi problematické Řecko splatilo svůj dluh ve výši 175 % HDP.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).