Neziskové organizace a EET: Pravidla v příkladech

13. 3. 2017

Sdílet

Finanční správa vydala sborník typických příkladů, který vysvětluje základní pravidla pro povinnosti v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb.

Zmíněný sborník je souhrnem vzorových typických příkladů, vysvětlujících pravidla stanovená v Metodickém pokynu k aplikaci zákona o evidenci tržeb. Slouží hlavně jako pomůcka pro poplatníky, kteří spadají do neziskového sektoru; týká se tedy těch právnických osob, které nebyly založeny či zřízeny za účelem dosahování zisku, upřesnila ve zprávě Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Evidenci tržeb totiž obecně podléhají pouze příjmy z činnosti, která je podnikáním. Pokud neziskové subjekty v rámci své vedlejší činnosti nevyvíjí činnost, která je podnikáním, povinnost EET se na ně nevztahuje. Příjmy z příležitostných akcí, které nenaplní definici podnikání (například výroční ples), evidenci také nepodléhají.

Pokud ale neziskový subjekt (například spolek) přijímá cizí tržby na základě zastoupení nebo pověření, pak tržby eviduje za zastoupeného nebo pověřeného poplatníka.

V případě, kdy veřejně prospěšný poplatník v rámci své vedlejší činnosti provozuje podnikatelskou činnost, pak může v některých případech uplatnit výjimku a tržby z drobné vedlejší činnosti neevidovat. Tržby z této drobné vedlejší činnosti však nesmí za uplynulý kalendářní rok překročit 175 tis. korun nebo nesmí činit 5 % a více procent všech jeho příjmů, upřesnila Petlachová.

Příslušný materiál s typickými příklady najdete na serveru etržby.cz

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).