Hlavní navigace

Nezapoměli jste shrabat sníh ze střechy? 20 cm vrstva váží jako slon

Sdílet

Když napadne sníh, většina lidí jde nejdříve očistit své auto. Je to i logické, nejčastěji totiž tím autem jedou do práce a potřebují jej ihned. Na odhrabání sněhu ze střechy si většina dá načas. Není to ale moudrý krok. I když je vrstva sněhu nízká, například jen 20 cm, váha sněhu je enormní. V tomto případě by 20 cm vrstva sněhu na střeše běžného rodinného domu vážila přibližně 2 tuny. Tedy zhruba tolik, co slon. Informovala o tom Allianz pojišťovna.

Není proto vhodné podcenit riziko sněhu na střeše a nechávat jej tam déle, než je nutné. Nejčastějšími škodami z tíhy sněhu jsou poškozené podokapní žlaby, sněhové zachytávače, střešní krytiny a s tím je často spojené následné zatečení do nemovitosti a tedy poškození maleb, omítek a případně i tepelné izolace. Výjimkou ale nejsou ani nákladnější škody na krovech, či střešních konstrukcích.

Sníh na střeše domu ale představuje nebezpečí i pro nedaleko stojící automobily. To je druhá nejčastější sněhová událost.

Pokud se rozhodnete odstranit sníh ze střechy sami, měli byste v první řadě dbát na bezpečnost. Na střeše totiž reálně hrozí riziko uklouznutí, pádu a tedy i vážného úrazu. Jestliže nejste přesvědčeni o tom, že to sami zvládnete, neriskujte a využijte raději služeb profesionálů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 1. 2019 14:04

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Ovšem to je právě to. Bejt na té střeše slon, tak by se propadl. Zatímco ten sníh je tam pěkně rozvrstvený a v ideálním případě je to vrstva homogenní. Takže zase tak moc to nebezpečné není. Ale v případě, že to bude rychle tát a nebo naopak ještě přisněží, začíná to být problém.

 • 13. 1. 2019 12:41

  Mendrit (neregistrovaný) 93.185.10.---

  Vzhledem k počtu střech, které za posledních 50 let spadly je to u nás marginální riziko. To by muselo sněžit jak v alpách a v místek kde se s tím nepočítá. Tj. Cca ekvivalent 100cm mokrého sněhu.

 • 15. 1. 2019 13:11

  cfd17 (neregistrovaný) 82.117.130.---

  Totální nesmysl a to hned z několika důvodů:
  - váha skutečného živého slona je soustředěna na 4 jeho chodidla v těsné blízkosti u sebe (zjednodušeně řekněme, že působí v jednom bodě), naproti tomu sníh na střeše je rozložen po celé její ploše víceméně rovnoměrně. Čili: slon se propadne okamžitě, střechu to zásadním způsobem nezatíží (příklad jako když vám někdo stoupne na nohu v botách s úzkým kramflekem, bude vás to bolet, ale když bude mít podrážku rovnoměrnou po celém chodidle bez výstupků, hladkou, tak vás tentýž člověk o stejné váze pouze mírně pohmoždí).
  - navíc jsou střechy vždy (s nepatrnými výjimkami) konstruovány tak, že nejsou vodorovné, ale šikmé, tudíž i váha sněhu se rozkládá do dvou složek - do svislé a vodorovné, a to podle úhlu sklonu střechy. Čili pokud má např. třicetimetrová střecha zatížení sněhem "jako slon", musíme vzít v úvahu slona stojícího na nakloněné rovině, takže jeho 2 tuny nebudou působit na střechu ve svislém směru plnou silou dvou tun, ale o něco menší (druhá složka síly, tedy vodorovná) bude pouze ta, která bude pohánět sníh ze střechy dolů, tak aby po ní hladce sjel, ale nebude mít vliv na její svislé přitížení.
  - střechy jsou na toto zatížení podle norem platných minimálně od dob Rakousko-Uherska dimenzovány, tedy se zatížením sněhem se při jejich projektování již počítá.
  - pakliže střecha spadne pod tíhou sněhu, je to jednoznačně vinou majitele (nebo správce), který o ní špatně pečuje (shnilé krovy, zrezivělé spojovací prostředky, porušená krytina,...); každý majitel za bezvadný stav střechy zodpovídá sám a to nejen z hlediska toho, jestli mu střechou teče, ale i z hlediska její statické únosnosti, která se stářím pochopitelně snižuje, nicméně i toto je normově dáno životností střechy - střecha, u které uplynula normová životnost, by se správně měla pochopitelně zrekonstruovat nebo sanovat, aby se obnovily její statické vlastnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).