Hlavní navigace

Nezaměstnanost v září nerostla, volná místa ale ubývají

Sdílet

Lenka Kašparová 8. 10. 2019

Úroveň nezaměstnanosti se v září podle dat Úřadu práce pohybovala na 2,7 %. Přestože počet volných pracovních míst pomalu klesá, připadalo na jednoho uchazeče v září 0,6 pracovního místa. Zpomalování tuzemské ekonomiky se na trhu práce zatím příliš neprojevuje. V následujících měsících by se však měl podíl nezaměstnaných nepatrně zvyšovat, a to především kvůli nedostatku sezónních prací.

Zhoršování situace je patrné i z průzkumu mezi nákupními manažery z oblasti zpracovatelského průmyslu (PMI). Podle něho některé firmy již nenahrazují odcházející zaměstnance novými. Jiné firmy nižší požadavky na objem výroby řeší podle průzkumu propouštěním, říká Jana SteckerovaKomerční banky.

Firmám i nadále chybí kvalifikovaní i pomocní dělníci, řemeslníci, řidiči a další zaměstnanci. V některých okresech na jednoho nezaměstnaného připadá až deset volných míst. Podle Petra Dufka ČSOB se na stávajícím přetlaku mezi nabídkou a poptávkou v blízské budoucnosti příliš mnoho nezmění.

I když počítáme se zpomalováním ekonomiky, nepředpokládáme, že by nezaměstnanost měla začít výrazně růst. Ponecháme-li stranou sezónní výkyvy spojené s přípravou svátků nebo na druhé straně ukončování sezónních prací v zemědělství a stavebnictví ke konci roku, nezaměstnanost může dál stagnovat, zatímco volných míst může mírně ubývat, domnívá se Petr Dufek z ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).