Hlavní navigace

Nezaměstnanost stagnuje, všechno však ukazuje na její další nárůst

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 9. 2011

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na stejné úrovni jako v červenci, stále je tedy na úrovni 8,2 %. Ve srovnání se srpnem loňského roku je nižší o 0,4 procentního bodu (p.b.). Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 0,8 % na 481 535. Počet volných pracovních míst vzrostl o 4,8 % na 40 758. Ukazují to aktuální čísla Ministerstva práce a sociálních věcí.

I přes stagnaci se firmy nenechaly strhnout vlnou obav z  další možné krize, kterou vyvolaly země na periferii eurozóny svými přerostlými dluhy. Počet volných míst tak opět vzrostl na 40 758, což je o 1860 více než v minulém měsíci a o 4191 víc než před rokem. Zároveň poklesl i počet uchazečů o volné pracovní místo, komentuje výsledky analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Důvod tkví podle něj především v teplém a suchém počasí na konci srpna, kvůli němuž se sklizeň a další práce v zemědělství rozjely naplno. Stavební firmy dál využívaly letních prázdnin, kdy je doprava ve městech a na silnicích nižší, k dokončení důležitých staveb. Většina z nich se dostaví právě se začátkem školního roku, dodává Kozub.

Makroekonomická data poslední dobou poukazují na zpomalení růstu hospodářství v globální ekonomice. Většina států eurozóny navíc čelí problémům s veřejnými financemi a uchylují se k restriktivní fiskální politice, podobně jako česká vláda. Domácí poptávka je slabá. Reálný růst mezd je velmi pozvolný a výrazně omezuje spotřebu domácností. Podzim navíc pravděpodobně přinese nárůst počtu absolventů na úřady práce a ukončí většinu sezónních prací, říká analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. Všechny výše zmíněné důvody tak podle něj hovoří ve prospěch postupného nárůstu nezaměstnaných. V zimním období by se míra nezaměstnanosti mohla přiblížit hranici 9 %.

Analytici ale nejsou v odhadech dalšího vývoje nezaměstnanosti jednotní. Tomáš VlkPatria Finance předpokládá pro zbytek roku spíše pokračování současné stagnace. Z české ekonomiky už jsme dostali řadu signálů zpomalení a také výhled se zhoršil, na čemž se podepsal vývoj v eurozóně. Trh práce je ale tou částí ekonomiky, která za vývojem produkce zaostává. Ještě nějaký čas tedy odsud můžeme dostávat relativně dobrá čísla. Předpokládáme, že se sezónně očištěná míra nezaměstnanosti bude ve zbytku roku držet blízko 8 procent.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).