Hlavní navigace

Nezaměstnanost roste, překvapily jen tržby obchodníků

Sdílet

Arsen Lazarevič 9. 1. 2012

Nedobré zprávy příchazejí o nezaměstnanosti.  Z listopadových 8 vzrostla na 8,6 % v prosinci. Počet uchazečů o zaměstnání činil 508 451. Inflace zpomalila na 2,4 procenta po listopadových 2,5 procentech. Dominatní úlohů na růst inflace mělo zdražení bydlení, především růst cen zemního plynu, elektřiny a vodného a stočného. Dražší jsou i potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zboží vzrostly o 3 procenta a služeb jen o 1,7 procenta.

Proinflační a protiinflační tlaky se budou navzájem vyrovnávat. Slabší kurs koruny, což je proinflační faktor, je důsledkem de facto skeptičtějšího pohledu na růst regionu, který ale znamená méně inflačních tlaků. Inflace však na konci roku vzrostla více, než jsem čekal. vyjádřil se guvernér České národní banky Miroslav Singer pro Hospodářské noviny ohledně očekáváné inflace pro tento rok. Dodal, že na zvyšování daně z přidané hodnoty zareagovaly obchodníci s předstihem. Budeme vývoj sledovat a uvidíme, jestli je to pravda, uzavřel.

Pozitivní byl jen vývoj maloobchodních tržeb, které se zvýšily o 0,5 procent. Hlavním tahouhem růstu byl prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Očekávání jsou ale vesměs negativní. Nejistota ohledně budoucího vývoje zůstává vysoká. Navíc dochází k postupnému ekonomickému ochlazování ve světě, což by mělo mít i nepříznivý dopad na trh práce. Útratám domácností nenahrává ani fiskální restrikce, která se negativně dotýká jejich příjmů. vyjádřil se Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky s tím, že pro letošní rok očekává návrat  maloobchodních tržeb do červených čísel. Údajně poklesnou o 1,0 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).