Hlavní navigace

Nezaměstnanost navzdory krizi klesla, neroste díky vládním programům

Sdílet

Veronika Němcová 4. 11. 2020

Nezaměstnanost v říjnu navzdory pandemii koronaviru a přiškrcené ekonomice klesla meziročně o 0,1 procentního bodu na 3,7 %. Informovalo o tom ministerstvo práce. Důvodem, proč nezaměstnanost neroste navzdory klesající ekonomice, je umělé udržování pracovních míst státem.

V říjnu klesl jak podíl lidí bez práce, tak počet volných pracovních míst, kterých k poslednímu říjnu bylo 310 370, což je však stále více, než počet uchazečů o práci, kterých bylo 271 685. Na jedno volné místo tak čeká 0,9 % uchazeče.  

Není dobré si něco malovat. Další makroekonomické ukazatele na tom nejsou dobře. Počet lidí bez práce stagnuje, ale důvodem jsou přetrvávající vládní podpůrné programy, které uměle udržují nezaměstnanost dole. Pokud nebudou prodlouženy, začátkem roku se dočkáme skokového nárůstu počtu lidí bez práce, říká analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Koronavirový efekt podle něj bude navíc podpořen běžnými důvody růstu nezaměstnanosti jako koncem každého roku. Mezi ty patří konec sezónních prací a vypršení úvazků na dobu určitou. Počítáme s tím, že tržní nezaměstnanost se tak vyhoupne přes 8 %, předpovídá Volf.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).