Nestíháte lhůtu pro daňové přiznání, protože jste poradci nedodali podklady? Zatím to nevadí

30. 6. 2021

Sdílet

Prvního července končí lhůta pro podání daňového přiznání za rok 2020 i poplatníkům, kteří si musí nechávat ověřit účetní závěrku auditorem nebo těm, kteří využijí služeb daňového poradce.

Profesionál by si sám o sobě měl s termínem daní poradit. Pokud mu ale nedodáte podklady včas, nic s tím nenadělá. Jestliže se skrz něj do začátku července „nepřiznáte“, nebudete zatím platit žádnou pokutu.

Tu začne finanční úřad aplikovat při prodlení delším než 5 pracovních dní. Přiznání podané daňovým poradcem do 12. 7. 2021 vč. je bez sankce za zpoždění s podáním. Pokuta vzniká až při pozdním podání od 13. 7. 2021. Pokud bude nižší jak 1000 korun, finanční úřad ji předepíše, uvedla Jana Janoušková, daňová specialistka společnosti KODAP.

Sankce za pozdní podání odpovídá 0,05 % daňové povinnosti za každý den (max. 5
% z daně), nebo 0,01 % z daňové ztráty za den (max. 5 % z daňové
ztráty).

Odlišná je situace u sankce za pozdní úhradu daně, tedy u úroku z prodlení. Splatnost daně končí právě koncem řádného termínu pro podání přiznání. To znamená, že nejpozději poslední den, kdy musíte podat přiznání, musíte mít daň i uhrazenou na účtu správce daně.

I u úroku z prodlení funguje lhůta pro opozdilce, není ale stejná jako u pokuty za pozdní podání. Úrok začíná finanční úřad účtovat už od čtvrtého dne po původním dni splatnosti daně, a to až do dne její úhrady. Úrok z prodlení se začne účtovat už od 5. 7.
2021. Správce daně ho předepíše ale jen tehdy, pokud přesahuje 1000 Kč. Roční sazba
úroku je nyní necelých 9 %.

Pokud jste nestihli daňové přiznání za rok 2020 z jakéhokoliv důvodu podat, udělíte plnou
moc k podání přiznání poradci a daň bude například 30 000 Kč, tak podání přiznání a
úhrada daně v září bude sice pozdě, ale bez sankce – tedy bez pokuty i úroku,
vypočetla  Janoušková.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).