Hlavní navigace

NERV navrhuje snižovat plat politikům za rozpočtovou nekázeň

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 6. 2011

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje v rámci reformy veřejných financí tvorbu pravidel pro výši deficitu veřejných financí, vytvoření nezávislé Rozpočtové rady i sankce za porušování rozpočtové kázně. Informuje o tom ČTK. 

Výše deficitu veřejných financí by se tak měla řídit podle vývoje HDP. Růst HDP a deficit veřejných financí by pak v součtu nesměl překročit stanovenou hranici. Při příznivém ekonomickém růst by tedy měl vznikat tlak na to deficit snižovat. Vznikl by také mechanismus sledující vývoj státního dluhu. Při překročení jisté hranice (např. 40 % HDP) by se pak zostřil režim výdajů státu.

Rozpočtové fondy státu by měly být podle ekonomické rady tvořeny na pět let a závazně. Pokud by tedy ministerstva plán nedodržela, snížil by se plat daného ministra a náměstků o 20 %.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 6. 2011 11:54

  Kecka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Začal bych tím že zrušíme NERV, jakožto prodloužené alibistické svědomí vlády. Pochopitelně, že vrátí prostředky do nich "investované", dá-li se strkání peněz do žumpy, splacování záchodem je příliš jemný příměr, nazvat investicí.

  Demagogie NERVu ohledně vázanosti ohodnocení politiků na HDP to jen potvrzuje. HDP je ukazatel naprosto na hovno, řekněme si to lidsky - tak jak to ve skutečnosti je, který poroste i tehdy pokud se bude "budovat" na dluh a zároveň ono budování předražovat...

 • 29. 6. 2011 13:29

  Kecka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Velmi pěkně se, pod jiným článkem, k mírně odlišnému tématu, vyjádřil
  ondra.novacis­ko.cz:

  Existuje pouze jedno řešení jak z krize

  A to řešení je velice jednoduché, bohužel nepřijatelné pro politické elity. Redukce státu na polovic nebo rovnou na třetinu, zrušení zbytečných úřadů, agent, zastavení státních zakázek případně jejich komerční prodej, privatizace nepotřebného majetku a razatní snížení daní.

  Dnešní státy jsou přebujelé, polykají ohromné prostředky a přitom kolikrát zajišťují služby, které nikdo nepotřebuje, naopak přidávají regulace a zvyšují množství úředníků, které ty regulace vymáhají, přitom jejich efekt je v lepší případě nulový, většinou však záporný.

  Nechte základní sociální systém, zdravotní pojištění, armádu, policii, hasiče, tajné služby a zbytek rozprodat, rozpustit, propustit na ulici. Každý propuštěný úředník na pracáku je pořád levnější, než zaměstnaný dělající zbytečnou práci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).