Hlavní navigace

Neprodělejte na úsporných žárovkách

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 4. 2012

Chcete opatřit celou domácnost úspornými žárovkami v dobré víře úspor za energii? Dejte pozor, jak je budete vybírat. Starý způsob výběru šedesátiwattovky či stowattovky v dnešní době selhává, uvedl manažer testování časopisu dTest Václav Beneš a dodal: Zapomeňte na watty, jsou tu lumeny.

Šedesátiwattové žárovce by měl odpovídat světelný výkon 500 – 800 lumenů. Podle Beneše nezáleží na tom, jaký příkon daný zdroj světla má. Informace o svítivosti je přitom povinným údajem, který musí výrobce uvádět. Do kvality žárovky ale promlouvá i rychlost rozsvícení, barvy, odolnost a životnost.

Prokázalo se například, že množství energie spotřebované při náročnější výrobě úsporných zdrojů světla je úsporou při svícení s přehledem vykompenzováno, vysvětlil Beneš. Uvedl také, že drtivá většina světel obsahovala méně než 1 mg rtuti, což je pětkrát méně než legislativní limit. Překvapivě byla nalezena rtuť i v LED žárovkách, ovšem rovněž v množství, které nepřekračuje limit, dodal Beneš.

Výsledky testu, který časopis provedl za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR si můžete nechat bezplatně zaslat na mail z webu časopisu dTest.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).