Hlavní navigace

Neplaťte za lékaře 30 Kč zbytečně

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 11. 2009

Regulační poplatek 30 Kč by měl být lékařem požadován za klinické vyšetření. Do této definice spadají ta ošetření, kdy lékař zkoumá zdravotní stav a cíleně pacienta vyšetřuje, stanoví diagnózu i způsob léčby a následně i kontroluje odeznění příznaků nebo další pokračování nemoci. Může jím být i komplexní vyšetření, kdy pacienta lékař přebírá do své péče. Základem každého klinického vyšetření je obvykle pohovor s pacientem, zhodnocení jeho subjektivních potíží (případně změn od poslední návštěvy), objektivní fyzikální vyšetření, podání odpovídajících informací, poučení pacienta, sepsání lékařské zprávy – nálezu pro praktického lékaře, vypsání pracovní neschopnosti nebo ošetřovacího lístku, předpis léků, pokud jsou potřeba, a konečně záznam všeho do zdravotnické dokumentace, uvedl Jiří Rod ze Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že při jedné návštěvě u jednoho lékaře lze vykázat pouze jedno z klinických vyšetření, ale v jednom dni jich může být provedeno více.

" Pokud lékař neprovede celkové objektivní vyšetření, tzn., že s pacientem proběhne „jen“ pohovor, zhodnocení jeho subjektivních potíží, poskytnutí informací, sepsání zprávy a např. vystavení receptu atd. a vše zapíše lékař do zdravotnické dokumentace, tak si může vykázat k úhradě z prostředků veřejného zdravotního pojištění „jen“ výkon minimálního kontaktu, na který se nevztahuje povinnost regulačního poplatku od pacienta," upozornil ještě Rod.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2009 16:04

  anonymní
  navštěvuji dia poradnu. Ráno sestřička odebere moč a krev. Během dne pak uskutečním návštěvu ordinace znovu, sestřička mne zváží a změří tlak. Pak jdu na konzultaci k lékaři, ten všechny výsledky vyhodnotí a předepíše mi léky (ne inzulín) na příštího 1/4 roku. Všichni platíme 30 Kč, i když nás nijak nevyšetřuje. Někde jsem četl, že právě takováto vyšetření diabetiků jsou bez poplatku. Chápu, že bez vybraných 30 Kč na pacienta by pan doktor přišel o slušné peníze (tipuji tak 20 pacientů denně - 220 ordinačních dnů v roce - aspoň 10 tisíc měsíčně to hodí). Nevím, lékaři si stěžují na neustálé kontroly a buzeraci ze strany pojišťoven, a že by žádná pojišťovna toto neodhalila?
 • 2. 11. 2009 16:13

  MoB (neregistrovaný)
  To by mě taky zajímalo. Vždycky jsem měl za to, že pojišťovny mají mimo jiné kontrolní funkci a mají tudíž lékaře i kontrolovat, a ne jenom platit, co jim přijde na faktuře.
 • 2. 11. 2009 17:42

  pacientka (neregistrovaný)
  Máte pravdu, před časem jsem měla absolvovat drobnější chirurgický zákrok v lokální anestezii, papír "schopna" obvodní lékař napsal bez jakéhokoliv vyšetření, ač v průvodním dopise lékařka požadovala krev, moč, EKG ...
  Zato při této příležitosti nechal sestru změřit TK a inkasovat 30,- Kč
 • 3. 11. 2009 7:15

  Mimik (neregistrovaný)
  To chci videt tu debatu pacient versus lekar zda ma narok na poplatek nebo nema kdyz pacient vi ze lekare potrebuje a proto je dobre drzet hubu a krok... ve vinohradske nemocnici mam s vybirani poplatku spatne zkusenosti, clovek si pripada ze je to zajima v prvni rade a pak az pacient
 • 3. 11. 2009 10:24

  anonymní
  ano, držet ústa a krok ... Všude
  Myslím, že zjednodušení celého systému, a to bez poplatků, by jen a jen prospělo.
  Kolik se z oněch poplatků dostane skutečně do zdravotnictví? Nespolkne je z velké části administrativa s nimi spojená, případně nejdou do kapes soukromých podnikatelů-lékařů, aby si za ně koupili ještě luxusnější auto, kterým stejně na návštěvy pacientů nejezdí? Drahé, špičkové vybavení se pořizuje z dotací, na obměnu počítače na vystavování receptů by měly stačit platby za výkony od pojišťoven.
  Máte pravdu, že všechny nejdřív zajímá, zda pacienti odevzdali desátek, a to ještě před tím, než se rozhodne, zda lékař pacíenta vyšetří nebo půjde jen o tzv. minimální kontakt, kdy se poplatek vybírat nemá.
  Zajímavé je to, že pojišťovny kontrolují dodržování vybírání poplatků a dokonce zařízením dávají vysoké pokuty za to, že poplatky odpouštějí a nevybírají, ale ještě nikde jsem nečetla informaci o tom, že by pojišťovny kontrolovaly neoprávněnost vybíraných poplatků nebo dokonce někoho pokutovaly za to, že poplatky vybírá neoprávněně. Určitě se v tomto směru budou vymlouvat na to, že samy na nic nepřijdou a že by musel přijít konkrétní podnět od pacienta, aby jej prošetřily. Tzn., že pacient, který by poslal pojišťovně konkrétní podnět, nad sebou vyřkne ortel, protože o jeho aktivitách se budou doktoři navzájem informovat a protože mezi doktory existuje solidarita, budou všichni lékaři postupovat vůči pacientovi shodně. A ne každý pacient má na to do toho tahat televizi či nějakou kontrolní skupinu ministersta zdravotnictví, protože se stejně nic »neprokáže«.
 • 3. 11. 2009 10:56

  anonymní
  Systém poplatků je nejasociálnější z celé Evropy. V žádné zemi Evropy neplatí důchodci stejně jako pracující.Chtít zisky na úkor důchodců=HNUS! Obecně jsem pro poplatky, ale ne jaké jsou dosud! Příklad: Můj zubní lékař je dlouhodobě nemocný. Vypadla mě plomba, šel jsem tedy k jeho kolegovi, který ordinuje hned vedle. Kolega mě objednal na druhý den. Druhý den mě ošetřil a já zaplatil poplatek 90 Kč.+ 250 Kč za plombu.Prý proto, že nejsem u něho registrovaný. Po dotazu u stomatologické komory jak to je, odpověděla, že toto zákon neřeší.
 • 3. 11. 2009 15:00

  anonymní
  Zákon neřeší spoustu potřebných věcí, zabývá se hlavně hloupostmi. A trh, fungující snad kdysi dávno na Balkáně, kam jsme se taky vydali, to ne a ne vyřešit ...
  Řada okrádajících úkonů, nejen ve zdravotnictví, byla novodobými zákony legalizována. Je to vlastně jako když za socialismu občan zaplatil cenu zboží, a v rámci uměle vyvolaného nedostatku občan ještě musel šoupnout úplatek, aby dostal to, co si zaplatil. Dnes je občan pojištěn a nevidím důvod, proč by nejen lékařům neměly být propláceny úkony z onoho pojištění a aby si lékaři říkali ještě o něco navíc. A nevšiml jsem si,že by zdravotnický personál nějak strádal. Ale s jídlem roste chuť a tak by se lékaři, piloti atp. chtěli mít stejně dobře jako jejich kolegové na Západě. Chápu. Stejně dobře jako na západě by se ale chtěli mít i učitelé, úředníci z OSSZ nebo FÚ, prodavačky, uklízečky ... Problém je ten, že naše ekonomika není schopna západní platy ve všech odvětvích ustát, přesto že mnohé ceny už dosáhly (a někde i přesáhly) západní úrovně.

  Kolegyně dostala injekce s tím, že byly svátky a ošetřující zařízení si k nim ještě vzalo dovču, takže musela žebrat, aby jí někde jinde injekce aplikovali. A samozřejmě všude tvrdě platila, nevím, zda za pohotovost nebo za ošetření jiným, nesmluvním zařízením, ale platila.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).