Hlavní navigace

Nejistota na globálních trzích spojená s koronavirem končí? Koruna posílila na 25,12 Kč za Euro

5. 2. 2020

Sdílet

Americké akcie včera vzrostly o 1,4 %. Neklid na akciových trzích, který panoval v předchozích dnech je možná u konce. Přesto zůstává nejistota spojená s celkovými důsledky koronaviru na celosvětovou ekonomiku vysoká a jeho dopady mohou být ve finále výrazné. Ekonomice v USA se nicméně daří dlouhodobě.

Ve Spojených státech byly zveřejněny tovární objednávky za prosinec. Ty vykázaly, lepši výsledek, než trh čekal. Euro tak v průběhu úterního obchodování přišlo o 0,2 % a posunulo se na 1,104 USD/EUR, komentuje situaci Jana Steckerová analytička Komerční banky.

Zisk si včera připsala i většina měn států střední Evropy. Například koruna posílila na o 0,4 % na 25,12 CZK/EUR. Nejvíce však získal polský zlotý, který vzrostl o 0,6 % a posunul se na úroveň 4,273 PLN/EUR.

Efekty koronaviru mohou být podobné jako u obchodních válek. Narušují výrobní řetězce a zvyšují nejistotu v globálním obchodu. Je tu ovšem jeden výrazný rozdíl. Zatímco obchodní války nebo brexit přinášejí trvalé narušení obchodu, koronavirus bude s vysokou pravděpodobností dočasný, dodává Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).