Hlavní navigace

Nedlužíte? Přesto se můžete o své auto přetahovat s exekutorem

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 1. 2015

I přes to, že nikomu nedlužíte žádné peníze, může se stál, že vám bude chtít exekutor zabavit vaše auto. Může se to stát v případě, že koupíte vůz od dlužníka, který vám auto prodal ve chvíli, kdy je na něj vedena exekuce. V této době má přitom dlužník zakázáno nakládat se svým majetkem, tedy i prodávat svůj vůz. Exekutor vás tedy může kontaktovat s tím, že auto zabaví. 

Nový majitel tak najednou nemá ani peníze, ani automobil. Jedinou jeho možností je obrátit se na původního vlastníka vozu, aby mu peníze z titulu bezdůvodného obohacení neprodleně vrátil, uvedla Kateřina Procházková, mluvčí poradenského portálu poradnaveritele.cz s tím, že v praxi se běžně setkává se situací, že původní majitel peníze nevrátí, protože je předlužený a peníze z prodeje už dávno utratil. Pak tedy nezbývá nic jiného, než se s ním soudit. 

Podobný případ se podle Procházkové stal panu Petrovi ze středních Čech, který si za 350 tisíc koupil od známého auto americké značky. Těšil se z něho ale jen tři měsíce, když se ozval exekutor a chtěl po něm automobil vrátit.

Nejdřív jsem vůbec nechápal, jak po mně exekutor může chtít auto, když nikomu nic nedlužím. Teprve u právníka jsem zjistil, že jsem se vlastně stal obětí podvodu svého známého. Díky němu teď musím auto, za které jsem dal 350 tisíc, bez náhrady předat exekutorovi. Jak jsem posléze zjistil, tak kupní smlouva na věc, která je zařazena do exekuce, je neplatná, posteskl si podvedený, který musí peníze vymáhat soudně po známém, proti kterému je ale vedeno 12 exekucí na více než 3 mil. Kč. 

Podle exekutorů se počet podobných případů rok od roku zvyšuje. Auta, která jsou součástí exekuce, se dlužníci snaží prodat v autobazarech, na inzerát nebo přes známé. Obvykle nastaví cenu nízko, takže se auto prodá rychle. 

Než se rozhodnete koupit ojeté auto, pečlivě prověřte nejen to, zda není kradené, ale rozhodně nahlédněte i do Centrální evidence exekucí. Jakmile se dlužník dostane do hledáčku exekutora, dostane se jeho jméno i do této evidence, radí Kateřina Procházková a zároveň upozorňuje, že ani tato evidence  není stoprocentní, protože zde nejsou uvedeny soudní výkony ani daňové exekuce. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 1. 2015 0:37

  sid (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  prodat okamžitě jak příjde výzva od soudu i zrušit účet , exekutor je pak strašně rychlej ,jak mu dá soud za pravdu a to na 100% dá vždycky, pak je pozdě nikam se nedovoláš ani na dohledovou činnost exekutorů (naprosto zbytečná instituce nic nedělají) osobní zkušenost

 • 29. 1. 2015 17:44

  bordel (neregistrovaný) 66.85.148.---

  Takže já koupím v dobré víře něco, na základě platné kupní smlouvy a pak mi ho seberou? A to si to mám ještě vyřizovat s původním majitelem??? Co to je? Pokud stát chrání věřitele, měl by chránit i ty, co v dobré víře nakoupili.

 • 23. 3. 2015 18:11

  marekjosh

  Zdravim koupil jsem auto, ktere bylo nahlasene do exekuce, kupni smlouva byla podepsana pred exekuci a vozidlo prepsano uz s napsanou exekuci, puvodni majitel mi samozrejme nic nerekl, muzu se nejak ubranit pred zabavenim auta? nebo se mam smirit ze o nej prijdu? dekuji za rady

 • 22. 5. 2015 17:51

  gabinak

  Dobrý den, zaslala jsem doslovně Váš dotaz na Exekutorskou komoru, odpověď přeposílám:

  "Uvádíte, že vozidlo byla „přepsáno už s napsanou exekucí“. S největší pravděpodobností tedy soudní exekutor pojal předmětné vozidlo do soupisu, a to na základě pozitivní součinnosti od registru vozidel. V daném případě tedy zřejmě došlo k postižení automobilu exekučním příkazem prodejem movitých věcí. Majetek zatížený exekučním příkazem je postižen speciálním inhibitoriem, jehož porušení má za následek absolutní neplatnost právního jednání. Pokud tedy povinný uzavřel se čtenářem kupní smlouvu již v době, kdy věděl o pojetí vozidla do soupisu, je kupní smlouva absolutně neplatná a povinný je tak stále majitelem automobilu.

  Nutno si uvědomit, že převod vozu v rámci registru vozidel nemá konstitutivní účinky (nejedná se o analogii jako v případě nemovitých věcí, kdy je nutné dosáhnout zápisu do katastru nemovitostí). Jedná se pouze o veřejnoprávní evidenci provozovanou státem. K převodu vlastnického práva u movitých věcí ale dochází v souladu s kupní smlouvou – nejčastěji tedy předáním věci a zaplacením kupní ceny. Zásadně tedy není nutné, aby k „přepisu“ automobilu v rámci registru vozidel došlo před zapsáním poznámky o exekučním postihu automobilu do registru vozidel. Pak ale musí čtenář soudnímu exekutorovi doložit, že on (nikoli povinný) je vlastníkem vozidla. Bude muset unést důkazní břemeno o vzniku svého vlastnického práva před vědomostí povinného o vedené exekuci.

  Z Vámi popsaného skutkového stavu nelze jednoznačně dovodit, zda se čtenář stal právoplatným vlastníkem automobilu. Pokud se domnívá, že převod proběhl řádně, tedy kupní smlouva byla uzavřena a podmínky pro převod vlastnického práva splněny ještě před exekucí (viz výše), může se bránit návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu, který se podává u soudního exekutora, jenž exekuci vede, a to do 30 dnů ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o soupisu věci. Pokud soudní exekutor jeho návrhu nevyhoví, lze dále podat vylučovací žalobu. "

  Jaroslav Kocinec LL.M.
  předseda mediální komise Exekutorské komory ČR

 • 8. 6. 2019 18:41

  Jarek (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Dobrej den mohl byste mě nakovporadyt mám ten samej problém jako vy koupyl sem auto co je v ex. Řízení... smlouva o koupi vozu byla sepsána dříve. a po pár dnech mě bylo zděleno že je auto v ex. Zajímalo by mě Jak bych se měl bránit abych o auto nepřišel dekuji

 • 9. 6. 2019 11:41

  Marekjosh (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jediná cesta jak nepřijatelné o peníze za vozidlo není legální, tudíž jej nebudu sdělovat, jiná cesta není

 • 27. 6. 2018 22:47

  Honzys (neregistrovaný) ---.vokby.se

  Dlužit za automobil je dle mého mínění hloupost, raději si na něj nejdříve našetřím a až pak například u https://www.rpz.cz/renault/ , což je ověřený prodejce, který by vám neprodal žádný brak, pořídím...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).