Hlavní navigace

Navigátor bezpečného úvěru: Velké banky spí. Jejich konkurence posiluje

3. 12. 2013

Sdílet

V rámci hodnocení bezpečnosti poskytování spotřebitelských úvěrů si velké banky od loňského roku nijak nepolepšily. Této příležitosti využily malé banky a značkoví poskytovatelé spotřebitelských úvěrů.

Letos studie hodnotila 53 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a 82 produktů. Nejvyšší hodnoty Navigátoru 2013 dosáhla Raiffeisenbank (10,00), a obhájila tak své loňské prvenství. Na stříbrnou příčku se nově dostaly Air Bank, Oberbank a ZUNO. Na třetím místě se v žebříčku umístila Citibank s hodnotou 9,55, okomentoval výsledky profesor Karlovy Univerzity Michal Mejstřík s tím, že největší značkové nebankovní společnosti CETELEM a Home Credit dosáhly hodnoty 8,80, čímž se zařadily po bok bank. 

Některé z bank přitom mají srovnatelné výsledky jako dvě největší nebankovní instituce (Komerční banka, LBBW, SberBank) nebo dokonce ve výsledku skončily až za nimi (UniCredit Bank), informoval Mejstřík a dodal, že pro další společnosti organizované v ČLFA (COFIDIS, PROFI CREDIT a Provident) hodnota Navigátoru leží v intervalu 5,80 až 8,20, tj. vysoko nad hranicí oddělující bezpečné věřitele a predátory.

 „Vzhledem k tomu, že do rozmezí 8,80 bodu až 10 bodu na škále Navigátora se dostalo patnáct firem, můžeme s určitostí říci, že kvalita nabídky spotřebitelských úvěrů z hlediska bezpečnosti se posouvá výrazně nahoru. Přestože Navigátor počítá s tím, že nad 5 bodů se jedná o tzv. bezpečného poskytovatele, nejlepší firmy jsou schopny srovnat se do bodového odstupu 2,20 bodu, což nám laťku kvality zvyšuje. A v tomto rozmezí jsou namíchané jak banky, tak ty tzv. značkové nebanky. A tady se nám už ty rozdíly mezi nimi hodně stírají,“ doplňuje Michal Mejstřík.

Hodnota Navigátoru 2013 u úvěrových predátorů letos dosáhla průměrné hodnoty 0,46, což je zhoršení oproti průměru 0,67 v roce 2012, které znamená větší rizikovost pro klienty takových subjektů. To je překvapivé vzhledem k tomu, že letos nově platí legislativa, která měla aktivity těchto firem naopak omezit. Bohužel se, mimo jiné, ukazuje, že lichváři jsou schopni současnou legislativu i nadále obcházet, hledají sofistikovanější metody, a díky tomu jsou vlastně pro spotřebitele nebezpečnější, protože jejich metody již nelze jednoduše odhalit, vysvětlil zpracovatel studie Petr Teplý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).