Spočítejte si...

Zavřít

Navigátor bezpečného úvěru: Velké banky spí. Jejich konkurence posiluje

V rámci hodnocení bezpečnosti poskytování spotřebitelských úvěrů si velké banky od loňského roku nijak nepolepšily. Této příležitosti využily malé banky a značkoví poskytovatelé spotřebitelských úvěrů.

Letos studie hodnotila 53 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a 82 produktů. Nejvyšší hodnoty Navigátoru 2013 dosáhla Raiffeisenbank (10,00), a obhájila tak své loňské prvenství. Na stříbrnou příčku se nově dostaly Air Bank, Oberbank a ZUNO. Na třetím místě se v žebříčku umístila Citibank s hodnotou 9,55, okomentoval výsledky profesor Karlovy Univerzity Michal Mejstřík s tím, že největší značkové nebankovní společnosti CETELEM a Home Credit dosáhly hodnoty 8,80, čímž se zařadily po bok bank. 

Některé z bank přitom mají srovnatelné výsledky jako dvě největší nebankovní instituce (Komerční banka, LBBW, SberBank) nebo dokonce ve výsledku skončily až za nimi (UniCredit Bank), informoval Mejstřík a dodal, že pro další společnosti organizované v ČLFA (COFIDIS, PROFI CREDIT a Provident) hodnota Navigátoru leží v intervalu 5,80 až 8,20, tj. vysoko nad hranicí oddělující bezpečné věřitele a predátory.

 „Vzhledem k tomu, že do rozmezí 8,80 bodu až 10 bodu na škále Navigátora se dostalo patnáct firem, můžeme s určitostí říci, že kvalita nabídky spotřebitelských úvěrů z hlediska bezpečnosti se posouvá výrazně nahoru. Přestože Navigátor počítá s tím, že nad 5 bodů se jedná o tzv. bezpečného poskytovatele, nejlepší firmy jsou schopny srovnat se do bodového odstupu 2,20 bodu, což nám laťku kvality zvyšuje. A v tomto rozmezí jsou namíchané jak banky, tak ty tzv. značkové nebanky. A tady se nám už ty rozdíly mezi nimi hodně stírají,“ doplňuje Michal Mejstřík.

Hodnota Navigátoru 2013 u úvěrových predátorů letos dosáhla průměrné hodnoty 0,46, což je zhoršení oproti průměru 0,67 v roce 2012, které znamená větší rizikovost pro klienty takových subjektů. To je překvapivé vzhledem k tomu, že letos nově platí legislativa, která měla aktivity těchto firem naopak omezit. Bohužel se, mimo jiné, ukazuje, že lichváři jsou schopni současnou legislativu i nadále obcházet, hledají sofistikovanější metody, a díky tomu jsou vlastně pro spotřebitele nebezpečnější, protože jejich metody již nelze jednoduše odhalit, vysvětlil zpracovatel studie Petr Teplý.

Euro chceme do roku 2021, tvrdí Mládek Citibank nabízí CitiPůjčku bez všech poplatků