Hlavní navigace

Nastane soumrak přetáčení tachometrů?

Gabriela Hájková

Ministerstvo dopravy v novém zákoně ustanovilo přetočení tachometru jako přestupek. Hrozí za něj pokuta až 10 mil. Kč. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Sankce budou odstupňovány od 50 000 Kč přes částky 500 000 Kč, 5 mil. Kč až k 10 mil. Kč, přičemž nejnižší pokuty budou určeny spíše těm, kteří si stočení tachometru objednají. Nejvyšší sankce naopak hrozí těm, kteří na přetáčených tachometrech slušně vydělávají. 

Podle Lidových novin si ministerstvo od tohoto kroku slibuje také vyčištění internetu a novin od inzerátů nabízejících právě změnu údajů na tachometru. Neděláme si iluze, že tento prastarý nástroj na omlazení vozu zcela vymizí, ale alespoň nebude nabízen oficiální cestou, uvedl pro deník mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Ministerstvo také plánuje zpřístupnit databázi stanic technické kontroly, kde by se lidé mohli anonymně dotázat na konkrétné SPZ a přehled všech prohlídek vozu – včetně počtu najetých kilometrů. Kromě toho uvažuje také o nápadu zapisovat stav tachometru do technického průkazu. U dovezených aut, která už mají údaje pozměněny, by se tak ale při první registraci v ČR falešné údaje vlastně legalizovali.

Našli jste v článku chybu?