Hlavní navigace

Naše finanční gramotnost se nelepší. 39 % z nás nerozumí doporučení poradců

Sdílet

Ačkoli je v posledních letech tématu finanční gramotnosti věnováno hodně pozornosti, povědomí Čechů se příliš nemění. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Česká bankovní asociace.

Orientace v oblasti financí závisí i na vzdělání. Lidé se základním vzděláním nebo výučním listem v průměru nepřekročili hranici 50 bodů ze 100, ale vysokoškoláci naopak prokázali vědomosti o hodnotě 64 bodů.

Naše znalosti se dlouhodobě příliš nezlepšují. Často je to proto, že jsme si ke světu financí vybudovali negativní vztah. Peníze pro nás často znamenají jen počty a spoustu definic. Jedním z důvodů může být i to, že jsme přesyceni odbornými informacemi, ve kterých se nevyznáme, říká Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA.

V čem v oblasti financí nejvíce tápete?
Autor: Česká bankovní asociace

V čem v oblasti financí nejvíce tápete?

V případě odborných informací je situace ještě horší. Pro 39 % Čechů jsou doporučení finančních poradců nesrozumitelná. Dalších 14 % Čechů si informace o penězích neumí dohledat nebo jim dělají potíže početní úkoly a údaje uváděné v %. Téměř čtvrtina (22 %) respondentů přiznala, že světu financí nerozumí vůbec, doplňuje Jana Hamanová, ředitelka agentury SC&C, která průzkum pro ČBA realizovala. Naopak 19 % Čechů v oblasti financí nemá problém.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 3. 2017 9:46

    Kano (neregistrovaný) ---.tenza.cz

    K čemu je poradce kterému člověk nerozumí ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).