Nakupujete na zahraničních e-shopech? Pozor na kurz, clo a DPH

Sdílet

S blížícími se Vánoci postupně narůstá počet Čechů, kteří k nákupům využívají e-shopy, a to jak české, tak i zahraniční. Pokud ale objednáváte zboží ze zahraničí, mohou na vás čekat poplatky v podobě cla a DPH. Vypořádat se také musíte s kurzem, aby pro vás nebyl nevýhodný. Výsledná cena tak může být i vyšší. Cena, kterou člověk vidí na čínském e-shopu, není ta, kterou celkově zaplatí. Pokud je zboží za víc než 150 eur, odvede se clo a následně i DPH. A to nejen z ceny zboží, ale i ze cla a obvykle i dopravy. V praxi tak třeba lyžařská bunda vyjde cca o třetinu dráž, hračky více než o čtvrtinu, podotýká Jan Jeřábek, ředitel retailového bankovnictví Banky CREDITAS.

Pokud chcete platit v internetových obchodech kartou, je lepší mít na to speciální kartu. Doručujeme použít virtuální kartu, která je určená na internetové platby a oddělená od hlavního účtu. Svou roli hraje také kurz, protože třeba při platbě ekvivalentu 10 000 Kč v čínské měně se rozdíl mezi českými bankami dostává přes čtyři sta korun, dodává Jan Jeřábek.

Jestliže nakupujete na internetu, věnujte vždy dostatek času referencím a hodnocení od reálných uživatelů. Často bývají k dispozici i fotografie věci, kterou pořídí koncový zákazník u sebe doma. Máte tak lepší představu o tom, jak zboží reálně vypadá.

Vhodné je také pročíst si obchodní podmínky. Zatímco v EU jsou podmínky pro vracení zboží sjednocené, mimo EU tomu tak není. Pročtěte si tedy pravidla reklamací, oprav či práva na vrácení zboží do určitého data – ne vždy a u všech druhů zboží je to totiž možné, říká Jan Jeřábek.

Svou roli hrají i dodatečné poplatky. Do 22 eur se clo ani DPH neplatí. Od 22 eur do 150 eur platíte DPH a nad 150 eur platíte obojí. O objednávání zboží ze zahraničních e-shopů, poplatcích a pravidlech jsme psali v článku Kdy musíte platit clo a DPH u zásilek ze zahraničí?

Tratit také můžete, pokud pro vás bude nevýhodný kurz. Vždy se tedy informujte, jaký kurz nabízí vaše banka. Např. u amerického dolaru nejsou rozdíly až tak velké (cca 2 %), ale u čínského juanu či indické rupie už je rozdíl značný – více než 4 %. U PayPal zase někteří obchodníci přenášejí poplatek za platbu na zákazníka. Určitě se vyplatí podívat se, jaký kurz má vaše banka, dodává Jan Jeřábek.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).