Hlavní navigace

Nakupujete letenky on-line? Vztahují se na vás trochu jiná pravidla

Sdílet

Pokud se chystáte na dovolenou a sami si zajišťujete nákup letenek, řídí se jejich pořizování trochu jinými pravidly. Předně na on-line zakoupené letenky neplatí dvoutýdenní lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez sankce. Letenky nemůžete vrátit jako běžné zboží jen proto, že jste si nákup rozmysleli. Podmínky storna nebo změny letenky se u jednotlivých společností liší a většinou bývají zpoplatněny, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Jestliže vaše aerolinky umožňují změnit let, udělejte to co nejdříje, jinak se vám změna prodraží, zvláště při nedostupnosti původní tarifní třídy, kdy bude nutné přerezervovat si letenku do vyšší dostupné třídy.

S velmi nízkou cenou letenek se také mohou pojit určité nevýhody. Nízkonákladové letecké společnosti prodávají letenky velmi levně, ale je to na úkor pohodlí. Letadlo pak může přistát na odlehlých letištích daleko od centra, létají většinou brzy ráno a večer nebo jen několikrát týdně. Navíc za další služby, jako je odbavení zavazadla, konkrétní místo v letadle nebo občerstvení, se draze doplácí.

Cena letenky se skládá z několika částí:

  • tarif,
  • letištní a palivové poplatky,
  • servisní poplatek.

Tarif je základní cena letenky, kterou stanoví letecká společnosti. Čím je levnější, tím přísnější budou podmínky pro změnu nebo storno letenky. Naopak čím dražší tarif, tím benevolentnější společnost bude. Cenu ovlivňují takzvané knihovací třídy vyjádřené písmenem. Nejlevnější letenky omezuje mnoho pravidel, nemůžete je vrátit ani vyměnit, nezměníte datum letu.

Servisní poplatek je poplatek za vystavení letenky nebo její změnu a účtují jej letecké společnosti a cestovní agentury. Pokud je letenka pořízena online, vyjde servisní poplatek zhruba o polovinu levněji.

Cena letenky je pohyblivá a v okamžiku nákupu závisí na obsazenosti letadla. Není tedy výhodné čekat na koupi letenky na poslední chvíli. Ušetřit se dá i koupí akčních letenek, jejichž nabídka je ale časově omezená. K jejich zakoupení je někdy nutný okamžitý převod na účet prodávajícího.

Letecké společnosti či cestovní agentury nabízejí kromě letenek i doplňkové služby, jako je cestovní pojištění nebo pojištění storna letu. Podívejte se, co vlastně kupujete. Zvláště nízkonákladové společnosti někdy automaticky zahrnují do online koupě letenky i pojištění. Pokud o pojištění nemáte zájem, musíte kliknout, že si ho nepřejete, radí Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).