Hlavní navigace

Nahradit stravenky zaměstnaneckým paušálem? Zaměstnanci říkají ne

Gabriela Hájková

Většina ekonomicky aktivních Čechů využívá příspěvky na stravování, které jim poskytuje zaměstnavatel­.V drtivé většině se jedná o stravenky. Není proto divu, že vládní návrh změn v oblasti zaměstnaneckého stravování příliš nevítají. Většina dotázaných se domnívá, že by ho měl stát podporovat.

Z výsledků průzkumu, který realizovala společnost Factum Invenio vyplývá, že k modelové situaci zrušení stravenek a náhrady navýšením příjmů paušálem ve výši 3000 Kč čistého za rok se staví negativně 65 % respondentů.

Případné zrušení zvýhodnění stravenek, závodního stravování nebo volnočasových benefitů a zavedení zaměstnaneckého paušálu by nepovedlo k vyšším daňovým výnosům, ale spíše k rušení těchto výhod firmami. Zaměstnanci o část výhod přijdou a ze zbytku zaplatí vyšší odvody, jejich spotřeba se sníží, poklesne výběr DPH a klesnou tržby v sektoru služeb, okomentoval důsledky Petr Frisch ze společnosti Mazarsa s tím, že lze předpokládat významné riziko výpadku veřejných příjmů i snížení čistého disponibilního příjmu domácností. Paušál by nebyl schopen toto snížení příjmů nahradit, upozornil Frisch.

Našli jste v článku chybu?