Hlavní navigace

Nahlížení do katastru nemovitostí je nově jen pro lidi s dobrým zrakem

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 21. 5. 2014

Oblíbená služba nahlížení do katastru nemovitostí, kterou provozuje Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK), je od pátku 16. května 2014 ochuzená tzv. audio kód zabezpečení CAPTCHA. Ten umožnil zvukově přehrát zobrazený kód CAPTCHA zrakově postiženým uživatekům, kteří nedokázali rozlišit text zobrazený obrázkovém poli CAPTCHA.

Vážení uživatelé, z technických důvodů jsme byli nuceni dočasně vypnout audio kód u zadávání CAPTCHA. Omlouváme se za způsobené problémy a děkujeme za pochopení, píše se na webu ČÚZK.

Podle informací, které má server Měšec.cz k dispozici, byla audioverze CAPTCHA vypnutá z rozhodnutí ČÚZK a v nejbližší době úřad její opětovné zapnutí úřad neplánuje. K tomuto rozhodnutí došlo na základě masivního vytěžování dat přes audioverzi. Pod tím to zdůvodněním se schovává obrana úřadu úřadu snahou soukromých subjektů získávat z katastru bezplatná data do svých databází.


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Ukázka zabezpečení CAPTCHA na webu ČÚZK

Velmi nás mrzí tento krok, neboť jsme si vědomi, že dopadne především na klienty s horším zrakem. Aplikace Nahlížení do KN není veřejnou službou. Podmínky využívání a další technické specifikace určuje pouze provozovatel, píše zástupce úřadu klientovi, jehož jméno má redakce k dispozici.

Informace úřadu nejsou ale správné. Přímo v podmínkách se uvádí, že Aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí, provozovaná Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, byla vytvořena jako alternativa ke klasickému způsobu poskytování informací, tj. osobní návštěvě na katastrálním pracovišti a nahlédnutí do údajů katastru nemovitostí. To znamená, že jde o veřejnou službu. Avšak úřad však může stanovit podmínky jejího používání. Vypnutí audio CAPTCHA se bohužel dotkne zrakově postižených klientů, ale z pohledu zákona je v pořádku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).