Hlavní navigace

Na výměnu průkazu OZP máte už jen tři měsíce

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 10. 2015

Na výměnu dočasných průkazů osob se zdravotním postižením (OZP) a průkazů mimořádných výhod mají jejich držitelé už jen tři měsíce. Pokud včas nezajistí jejich výměnu, nebudou moci využívat od 1. ledna žádné nároky, které z průkazu vyplývají.

Nové průkazy mají podobu plastové kartičky podobně jako například občanský nebo řidičský průkaz a nahrazují všechny dosavadní průkazy OZP, které jsou platné jen do konce letošního roku. Nové průkazy se vydávají od dubna.

Vzhledem k tomu, že výměna se týká přibližně 300 tisíc klientů, je ještě stále řada lidí, kteří se nám s žádostí o výměnu dosud nepřihlásili. Upozorňujeme proto klienty, aby nenechávali vše na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému čekání ve frontách na konci roku, poradila zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková s tím, že lidem, kterým úřad práce přiznal průkaz OZP po 1. lednu 2014 nemusí vyplňovat žádnou žádost a stačí aby přinesli fotografii (tu spolu s občankou musí mít všichni ve formátu 35 mm x 45 mm) a podepsali formulář, který dostanou na úřadě. 

Držitelé průkazů mimořádných výhod a dočasných průkazů OZP vydaných do 31. 12. 2013 musí před samotnou výměnou ještě podat „Žádost o přechod nároku na průkaz OZP“.

Generální ředitelství ÚP ČR zároveň upozornilo na případy, kdy lidé s novými průkazy OZP dostali v hromadné dopravě či vlaku pokutu, protože revizoři nový průkaz neuznali za platný.

Pokud se držitelé průkazů OZP dostanou do obdobné situace, je třeba, aby se obrátili na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR nebo přímo na Generální ředitelství Úřadu práce ČR. Naši lidé se budou snažit co nejrychleji sjednat nápravu, zdůraznila ředitelka Odboru pro sociální věci Generálního ředitelství ÚP ČR Zdeňka Cibulková.

S průkazem OZP vám totiž vzniká nárok na:

 • vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob,
 • přednost při osobním projednávání jeho záležitosti na úřadech,
 • bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem,
 • slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a
 • slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy,
 • parkovací průkaz nebo
 • bezplatnou dopravu vodícího psa.

Rozsah výhod se liší podle typu průkazu OZP, který se řídí posouzením zdravotního stavu žadatele.


Autor: Portál MPSV

Přední strana průkazu


Autor: Portál MPSV

Zadní strana průkazu

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 10. 2015 9:51

  Marie M. (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Tak průkaz OZP jsem svědomitě už vyřídila, jak ale píšu OZP tak nějak musím ještě vyjádřit dlouhodobou spokojenost s Oborovou Zdravotní pojišťovnou, taky OZP :) příspěvek na doplňky stravy a dalších asi 50 benefitů se mi libí!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).