Hlavní navigace

Pokuty za přestupky se razantně zvýší

Veronika Doskočilová

Od 1.října 2015 platí novela přestupkového zákona 204/2015 Sb., která zvyšuje horní hranici blokové pokuty za většinu přestupků. Nově si takto můžete vysloužit sankci až ve výši 5000 Kč. Zákon je účinný až od 1. října 2016.

Doposud byla bloková pokuta obecně stanovena na částku 1000 Kč. V případě závažnějších přestupků mohla dosáhnout částky 2500 Kč, nyní se tedy maximum zdvojnásobí, stejně jako lhůta, kterou úředníci mají úředníci na vyřešení přestupku.

Pokuty se zvýší i v dalších oblastech. Například za rušení nočního klidu, veřejné pohoršování nebo neuposlechnutí výzvy veřejné osoby jste dosud mohli být sankcionováni částkou do 5000 Kč. Nově vám může policista uložit zaplacení až 10 000 Kč. 

Stejnou částku si můžete nově vykoledovat i za nerespektování vykázání z obydlí, narušování pořádku na veřejných akcích či nerespektování zákazu styku s ohroženou osobou, za které doteď policisté ukládali pokuty do 3000 Kč.

Novela mění i doba, po níž je přestupek promlčen, a to z jednoho na dva roky. Podmínkou ale je, že jej úředníci musí začít projednávat. Pokud to nestihnou, platí promlčení lhůta pouze jeden rok.

Našli jste v článku chybu?