Hlavní navigace

Na výběr peněz z anonymní vkladní knížky máte poslední měsíc. Pak půjdou do nadace

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 11. 2016

Máte-li doma vy nebo váš příbuzný anonymní vkladní knížku, zbývá už jen jeden měsíc na vybrání zde uložených prostředků. Jejich výplata totiž s rokem 2016 skončí. Samotná platnost anonymních vkladních knížek podle zákona o bankách skončila už na konci roku 2002. Posléze běžela do konce roku 2012 lhůta pro jejich výplatu, kterou Česká spořitelna nad rámec zákona prodloužila ještě o další čtyři roky.

Promlčené vklady po zákonné lhůtě (tedy od r. 2013) podle zákona propadají bance a už je nemusí vyplácet. Česká spořitelna v tom roce založila Nadaci Depositum Bonum (zlepšení úrovně vzdělání, zejména v technických a přírodních vědách), do které zbylé prostředky převedla vyjma rezervy pro klienty, kteří si ještě přijdou do konce letošního roku peníze vyzvednout (ke konci listopadu 2016 tvořila rezerva necelých 236 mil. Kč, pokud se nedočerpá, zbytek se opět převede do Nadace).

Od roku 2002 si vybrali klienti banky více než 98 % prostředků z anonymních vkladů. Jen za poslední dva měsíce vyzvedli více než 24 milionů Kč. V současné chvíli je nevybraných asi ještě 2,5 milionů anonymních  knížek, na kterých je v drtivé většině (asi 98 %) částka do 5000 Kč, na 41 % z těchto knížek není ani 50 Kč.

Jak postupovat, když doma najdete anonymní vkladní knížku:

 • přineste ji s sebou do konce roku na jakoukoliv pobočky České spořitelny,
 • vezměte si občanský průkaz,
 • pokud má knížka heslo, musíte ho znát (informace, že je na heslo, bude napsána na úvodních stránkách),
 • po případném ověření hesla a ověření vaší totožnosti vám banka vystaví doklad a vyplatí hotovost,
 • proplacenou knížku pak banka znehodnotí (proděraví).
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 12. 2016 8:59

  PavelM (neregistrovaný) 2001:718:1001:----:----:----:----:----

  Pokud byste chtěli z anonymní knížky vybrat zbytkové malé částky (viz těch 50Kč), tak Vám ČS, a.s. sdělí, že poplatek bude činit více než zbytkový vklad a tudíž je ve Vašem vlastním zájmu si to nenechat vyplatit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).