Hlavní navigace

Na vlastní bydlení byste šetřili 56 let, ukázala analýza

Sdílet

Veronika Němcová 20. 7. 2021

Pokud byste šetřili na bydlení a nebrali si úvěr, z průměrného platu byste na něj šetřili v průměru 56 let. Vyplývá to z analýzy Modré pyramidy. Průměrná cena za metr čtvereční nemovitosti meziročně vzrostla o 16 %, průměrná mzda o 7 %. Ceny nemovitostí tak rostou rychleji než mzdy.

„Nemovitosti jsou drahé, dokonce předražené. Podle odhadů asi o 15 % až o čtvrtinu. A nepředpokládám, že se bude situace výrazně zlepšovat. Nejen, že je na trhu dlouhodobý nedostatek volných bytů a domů, jejich cenu navyšují koupě bytů na investice i mnohé aktivity prodejců,“ uvádí ředitel Modré pyramidy Pavel Jirák.    

Podle analýzy je na vlastní bydlení potřeba průměrně 130,7 průměrných platů. Na konci roku 2019 to ještě bylo 118,6 platu. „Ceny nemovitostí nerostou stejně rychle jako mzdy. Nůžky mezi těmi, kdo si byt mohou koupit, a kdo ne, se tak neustále rozevírají,“ uvádí dále Jirák.   

Nejdražší nemovitosti jsou v Praze, kde byste na nový byt potřebovali 147 průměrných pražských platů,  které jsou vyšší než celorepublikový průměr. Průměrných celorepublikových platů by bylo třeba dokonce 174. Naopak nejvýhodnější jsou podle analýzy nemovitosti v Ústeckém kraji, kde na koupi potřebujete 46 platů průměrných pro tento region.    

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).