Hlavní navigace

Na úhradu faktury si Češi počkají v průměru ještě 10 dní po splatnosti

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 10. 2015

Ačkoli se platební morálka firem v Česku mírně zlepšila, stále se faktury platí průměrně až deset dní po splatnosti. To je o jeden den lepší výsledek než v roce 2014. 35 % faktur je momentálně placeno včas, 58 % do 30 dnů po splatnosti, 3 % do dvou měsíců po splatnosti  a 4 % ještě později. Informace vyplývají ze statistik společnosti Bisnode.

Platební informace Bisnode měsíčně sleduje na vzorku 5,2 milionů faktur a 240 tisících podnikatelských subjektů. 

Závěry analýzy platební morálky českých firem za první pololetí 2015 dále uvádějí, že nejhorší platební morálka panuje v dopravě (průměrně se zde platí 18 dní po splatnosti), pohostinství (17 dní po splatnosti) a stavebnictví (15 dní po splatnosti). Nejlépe naopak platí společnosti ze zdravotnictví a školství, průměrně čtyři dny po splatnosti. Podrobnější informace o vývoji platební morálky v jednotlivých odvětvích najdete v tabulce níže.

Platební morálka firem v Česku se meziročně mírně zlepšila. Podíl faktur zaplacených včas se zvýšil o dva procentní body na 35 % a podíl faktur zaplacených do 60 dnů po splatnosti i po 60 dnech po splatnosti shodně klesl o jeden procentní bod na 3 resp. 4 %, zhodnotila výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že zlepšení platební morálky podnikatelských subjektů souvisí s příznivým vývojem tuzemské ekonomiky.

Platební morálka v ČR

Vývoj platební morálky dle odvětví
Autor: Bisnode

Vývoj platební morálky dle odvětví

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).