Hlavní navigace

Na teplu si připlatíme. O kolik?

Sdílet

Arsen Lazarevič 7. 11. 2012

Cena tepla by se v případě zachovaní sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) měla zvýšit o 2–7 %. Pokud nedojde ke zvýšení DPH, očekáváme nižší nárůst cen tepla než v loňském roce. Bez zavedení povinného nákupu povolenek a razantního zvýšení poplatků za znečišťování ovzduší by to samozřejmě bylo ještě podstatně lepší, řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal: aby se cena tepla stabilizovala, musel by stát podporovat úspory energie už v samotné výrobě a distribuci tepla, ne jen v konečné spotřebě jako dosud. Je však pravděpodobné, že dojde ke zvýšení DPH, což teplo dále podraží. Čtěte více: Dohoda Nečase s rebely nám všechno zdraží

Nejvíce se zvýší náklady na výrobu tepla v případě uhelných elektráren, které odvedou jen za nákup emisních povolenek do státního rozpočtu 700 milionů Kč. Nejlépe na tom jsou elektrárny na zemní plyn, kde se vlivem stagnace ceny této komodity očekává, že některé elektrárny dokonce ceny sníží.

Podle Mirka Topolánka jsou klíčem k přežíti především investice do úspor: Stát nás každý rok zasypává dalšími a dalšími daněmi a poplatky, zákazníci zateplují s využitím dotací, snižují odběr tepla. Snažíme se nárůst cen mírnit aktivními opatřeními a zvyšováním účinnosti. To je jediná cesta, jak v tomto prostředí přežít, řekl Topolánek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).