Hlavní navigace

Na špatně osvětlené silnici musíte být vidět, jinak můžete dostat pokutu

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 1. 2016

Senát schválil novelu o provozu na pozemních komunikacích. Jednou z nejdůležitějších novinek, které přináší, je i povinnost chodců nosit reflexní prvky při pohybu na vozovce mimo obec při snížené viditelnosti nebo mimo dosah veřejného osvětlení. Prvek musíte mít na sobě umístěn tak, aby byl viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu.

Chodcům novela nařizuje pořízení jakéhokoliv reflexního oděvního doplňku při pohybu mimo obec za snížené viditelnosti, pokud již oblečení prvek má, je to dostačující, vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok.

Novela dále omezuje provoz vozítek segway. Dosud jsou totiž osoby pohybující se na tomto zařízení považovány za chodce. Nově už půjde o osobní přepravní prostředek což znamená, že na chodníku či stezce pro chodce se může pohybovat nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze a touto jízdou také nesmí dojít k omezení chodce. Obec kromě toho může nařízením a dopravním značením omezit provoz těchto vozítek tam, kde jsou podmínky pro jejich použití nevyhovující.

Dalším důsledkem novely bude vznik pojmu cyklistická ulice neboli zóna pro cyklisty. Ta umožní cyklistům i autům pohyb po jedné komunikaci. Auta zde nesmí cyklisty omezit, protože ti jsou zde obrazně považováni za „hosty“. Na druhou stranu cyklista nemůže autu bránit v průjezdu. Na cyklistické ulici je nutné se pohybovat maximálně rychlostí do 30 km/h.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích dále umožní policistům zadržet osvědčení o registraci vozidla (tedy malý technický průkaz), v případě, že zjistí, že vůz je ve špatném technickém stavu. Jakmile na příslušném úřadě prokážete odstranění závad protokolem o provedení technické kontroly, úřad vám doklad okamžitě vydá zpět.

Kromě výše vyjmenovaných změn novela zákona přináší drobné úpravy stávajících pravidel či povinností v silničním provozu. Patří mezi ně například povinnost před započetím jízdy očistit čelní a přední boční sklo od námrazy, sněhu či jiných nečistot nebo odstranit kusy ledu a sněhu z vozidla a nákladu, které by se mohly během jízdy vozidla uvolnit, vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Novelu ještě nyní musí podepsat prezident. Pak by mohla být účinná už v následujících týdnech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).