Hlavní navigace

Na severu Čech lidé pracovat nechtějí. Raději se odstěhují jinam, nebo dojíždějí do Prahy

Sdílet

Na severu Čech panuje akutní nedostatek zaměstnanců s technickým vzděláním. Důvod je ten, že absolventi těchto oborů odchází po absolutoriu do Prahy, na Moravu nebo do Německa. Výjimkou není ani každodenní dojíždění do Prahy a návrat po práci zpět na Ústecko či Liberecko. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Grafton Recruitment.

V okolí Ústí nad Labem a Liberce chybí nejen konstruktéři, elektroinženýři, kvalitáři či operátoři výroby, ale i svářeči, elektrikáři či seřizovači. Dostatek kandidátů hlásí jen administrativa. Evidujeme velké množství uchazečů o práci v administrativě, nicméně žádné volné pozice. Je to dáno průmyslovým zaměřením regionu, působí zde zejména výrobní firmy, převážně z oblasti automotive, nikoliv například centra služeb, kde by se tito kandidáti uplatnili, říká Kateřina Podlahová z liberecké pobočky společnosti Grafton Recruitment.

Nedostatek pracovních sil ve výrobě pak firmy řeší aktivnějším náborem cizinců, zejména z Polska, Ukrajiny, Běloruska, Maďarska či Filipín. Další taktika, kterou se firmy snaží získat zaměstnance, je oslovování absolventů škol bez zkušeností a bez praxe. Upravují také nabídku benefitů, aby lépe odpovídala preferencím zaměstnanců. Populární je kromě 13./14. platu příspěvek na dojíždění, možnost zdravotního volna nebo drobné akce pro zaměstnance, jako je například ovocný den.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).