Česká národní banka (ČNB) vydává první českou obchodní minci, český dukát. Nese motiv svatého Václava a nepřímo tak odkazuje na svatováclavské dukáty emitované v počátcích Československa.
Na lícní straně zlatého jednodukátu je zobrazen český lev a název státu „Česká republika“ prokládaný symbolikou lipových lístků. Na rubu je portrét svatého Václava s texty „SVATÝ VÁCLAVE NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“ a „ČESKÝ DUKÁT“.
Mince, jejíž podobu pro ČNB navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, bude v prodeji u smluvních paret od 17. září.
Vydáním českých dukátů připomínáme úspěšnou emisi svatováclavských dukátů, ražených od roku 1923 z popudu prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Sloužily mimo jiné jako prostředek ukládání úspor obyvatel do zlata a často i jako dárek nejbližším. Později se v tuzemsku zařadily mezi nejoblíbenější sběratelské mince,
vyložila členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková s tím, že kromě názvu spojuje dnešní a prvorepublikový dukát také známý citát ze svatováclavského chorálu na rubu mince.
Centrální banka vydá 35 tisíc jednodukátů v běžném provedení (slitina 9861/9 dílu zlata a 138/9 dílu mědi) o ryzosti a rozměrech, které měly svatováclavské jednodukáty z roku 1923.
Každá mince váží 3,49 g a má průměr 19,75 mm. Vrazila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.