Hlavní navigace

Na pražské burze bude možné obchodovat emise determinované v eurech

Sdílet

Centrální depozitář cenných papírů se stal přímým účastníkem platebního systému TARGET2 jako jeho přidružený vypořádací systém. TARGET2 je clearingový systém provozovaný centrálními bankami zemí eurozóny. Nyní bude možné v České republice emitovat a posléze obchodovat a vypořádávat emise cenných papírů denominovaných v eurech.

Od 2. března 2020 tedy probíhá peněžní část vypořádání cenných papírů v centrálním depozitáři v eurech pouze přes TARGET2. To  znamená, že pokud chtějí mít účastníci nebo jejich zúčtovací banky umožněno vypořádání DVP (delivery versus payment) v eurech musejí mít zajištěn clearing přes tento platební systém.

Systém je napojený na Národní banku Slovenska, která je součástí eurozóny. To umožní nově emitovat, obchodovat a vypořádávat obchody přímo v eurech. Nově příchozí emitenti se tak mohou rozhodnout, zda jejich emise bude obchodována v českých korunách nebo eurech.

Doposud každý, kdo chtěl emitovat například emisi dluhopisů denominovanou v eurech, musel využít služeb kapitálového trhu v rámci eurozóny. Nyní má tuto možnost přímo u nás na pražské burze a v rámci služeb centrálního depozitáře cenných papírů. Emitenti tak mohou těžit z lokálních znalostí, komunikovat přímo s burzou a depozitářem v českém jazyce a pohybovat se v rámci české legislativy, říká generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).