Hlavní navigace

Na pražské burze bude možné obchodovat emise determinované v eurech

Sdílet

Veronika Němcová

Centrální depozitář cenných papírů se stal přímým účastníkem platebního systému TARGET2 jako jeho přidružený vypořádací systém. TARGET2 je clearingový systém provozovaný centrálními bankami zemí eurozóny. Nyní bude možné v České republice emitovat a posléze obchodovat a vypořádávat emise cenných papírů denominovaných v eurech.

Od 2. března 2020 tedy probíhá peněžní část vypořádání cenných papírů v centrálním depozitáři v eurech pouze přes TARGET2. To  znamená, že pokud chtějí mít účastníci nebo jejich zúčtovací banky umožněno vypořádání DVP (delivery versus payment) v eurech musejí mít zajištěn clearing přes tento platební systém.

Systém je napojený na Národní banku Slovenska, která je součástí eurozóny. To umožní nově emitovat, obchodovat a vypořádávat obchody přímo v eurech. Nově příchozí emitenti se tak mohou rozhodnout, zda jejich emise bude obchodována v českých korunách nebo eurech.

Doposud každý, kdo chtěl emitovat například emisi dluhopisů denominovanou v eurech, musel využít služeb kapitálového trhu v rámci eurozóny. Nyní má tuto možnost přímo u nás na pražské burze a v rámci služeb centrálního depozitáře cenných papírů. Emitenti tak mohou těžit z lokálních znalostí, komunikovat přímo s burzou a depozitářem v českém jazyce a pohybovat se v rámci české legislativy, říká generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).