Hlavní navigace

Na Moravě se objevily padělky a poškozené bankovky v hodnotě 1000 Kč a 500 Kč

Sdílet

Lenka Kašparová 1. 7. 2019

Česká národní banka upozornila na výskyt padělaných a poškozených bankovek. Padělky tak zvané inovované emise 500 Kč vzor 2009 a 1 000 Kč vzor 2008, které mají napodobený ochranný proužek nalepením fragmentů z pravého ochranného proužku bankovek nižších nominálních hodnot 100 Kč vzor 2018 a 500 Kč vzor 2009.

Bankovky se zatím objevily jen v několika Moravských regionech. V Olomouci, Šumperku, Brně a Ostravě. Podle ČNB nejde o příliš kvalitní falzifikáty. Na pětistupňové hodnotící škále nebezpečnosti byly označeny stupněm 4, jako nepříliš kvalitní. Pouze jeden typ byl klasifikován stupněm 3 jako zdařilý.

Padělané bankovky 500 Kč vzor 2009 a 1 000 Kč vzor 2008
Autor: ČNB

Padělané bankovky 500 Kč vzor 2009 a 1 000 Kč vzor 2008

Padělané bankovky jsou vytištěny inkoustovým tiskem namísto kombinace tisku z hloubky, tisku z plochy a tisku z výšky, obrazec padělků proto není tvořen tiskovými liniemi, ale strukturou kapek inkoustů. Namísto přímých barev, charakteristických pro pravé bankovky (např. hnědá a červená u 500 Kč, fialová a žlutá pro 1 000 Kč atd.), se obrazec padělků skládá vždy ze čtyř stejných barev azurové, purpurové, žluté a černé.

Tři různě velké detaily tiskového obrazce pravé bankovky a padělku
Autor: ČNB

Tři různě velké detaily tiskového obrazce pravé bankovky a padělku

Ochranný prvek vodoznak, skrytého obrazce a iridiscentního potisku u těchto padělků buď zcela chybí, nebo jsou vytištěny současně s obrazcem bankovky a postrádají tak svoje charakteristické vlastnosti (opticky proměnlivý prvek nemění svoji barvu, soutisková značka se při pohledu proti světlu na líci a rubu nekryje). Mikrotexty jsou nečitelné, nejsou napodobeny ani ochranné prvky v ultrafialové a infračervené oblasti světelného spektra.

Současně zachytila Česká národní banka také pravé bankovky tzv. inovované emise 100 Kč vzor 2018 a 500 Kč vzor 2009, z nichž byl částečně nebo zcela odstraněn ochranný proužek tak, že byly vyříznuty některé nebo všechny jeho části vystupující na povrch papíru (tzv. okénka) nebo byl v celé šířce bankovky vyříznut celý.

Pravé bankovky 100 Kč s částečně a zcela odstraněným ochranným proužkem
Autor: ČNB

Pravé bankovky 100 Kč s částečně a zcela odstraněným ochranným proužkem

Obě zbývající části bankovky pak byly k sobě přilepeny nebo předloženy jako necelé. Není vyloučeno, že takto odstraněné části ochranného proužku někdo použil na padělané bankovky vyšších hodnot. Poškozené bankovky byly poté uvedeny do oběhu při placení za zboží a služby, nebo se je pokusili směnit jako běžně poškozené peníze.

Video k ochranným prvkům bankovek v nominální hodnotě 100 Kč a 200 Kč: Nové vzory bankovek 100 Kč a 200 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).