Hlavní navigace

Na moderní platby si ještě nezvykli ale na internetu nakupují Češi rádi

Gabriela Hájková

Ze střední a východní Evropy nakupují Češi přes internet nejvíce. 81 % českých internetových uživatelů už někdy přes internet nakoupilo zboží nebo služby. Za celý region je to v průměru jen 60 %. Vyplývá to ze studie agentury Gemius, která srovnávala preference internetových uživatelů v České republice, Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rusku, Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a na Ukrajině.

Na dalších pozicích se v počtu online nakupujících nachází Slovensko (76 %) a Lotyšsko (71 %). Nejméně se naopak přes internet nakupuje v Rusku, Chorvatsku a na Ukrajině. 

Ačkoli internet i online nákupy už jsou pro Čechy denním chlebem, nejběžnějšími formami plateb jsou zde stále dobírka, hotovostní platba a platba bankovním převodem. Moderní online platby, které jsou nejvyužívanější v západní Evropě, se v Čechách zatím příliš neujaly. Vyplývá to z průzkumu nákupní galerie Aukro.cz. 

Rychlejší platební kanály, jako je například platební karta nebo elektronická peněženka využilo někdy 55 % nakupujících. V západních státech je situace opačná, platbám na internetu dominují právě online platby, které využívá až 90 % nakupujících, uvedl Gabriel Kalapoš, manažer platebních systémů Aukro.cz s tím, že čeští uživatelé internetu se online nakupování sice nebojí, ale používají k němu zastaralé platební metody.

Našli jste v článku chybu?