Hlavní navigace

Na kontrolu kotle máte čas jen do konce roku

Sdílet

Pokud provozujete kotel na tuhá paliva a ještě jste si ho nenechali zkontrolovat od odborníka, zbývá vám poslední měsíc a půl. Do 31. prosince 2016 musí být dle zákona 201/20012 Sb. tato kontrola provedena.

Počínaje příštím rokem jsou kontroly kotlů na tuhá paliva povinné, a to v intervalu jednou za dva roky. Provádí je technik proškolený výrobcem nebo dovozcem kotlů, lidé se tak mohou obracet na firmu, od níž si kotel koupili. Ta by jim měla kontakt na příslušného technika poskytnout, říká Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA.

Případný protokol o provedené kontrole si může vyžádat obecní úřad a v případě, že jej nedodáte, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč. Povinnost zajistit kontrolu se týká všech kotlů na tuhá paliva, jejichž výkon je v rozmezí 10 – 300 kW. V rámci kontroly musí proškolený technik zkontrolovat:

 • stav kotle,
 • jeho připojení ke spalinovému systému,
 • komín,
 • používané palivo,
 • skladování paliva,
 • regulační a bezpečnostní prvky kotle.

Kontrola by měla trvat jednu až dvě hodiny a průměrná částka, kterou za kontrolu zaplatíte, se pohybuje mezi 800 Kč a 1500 Kč.

V případě, že výrobce kotle již neexistuje, nezajišťuje proškolení kontrolorů nebo není znám, může kontrolu provést technik jiného výrobce s proškolením na podobný typ kotle, říká Roman Švantner.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 11. 2016 21:02

  Petr (neregistrovaný) ---.tycom.cz

  Doplňte do článku ...kotel na tuhá paliva o výkonu 10-300kW, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění.
  Takhle vyděsíte spoustu majitelů krbů.

 • 15. 11. 2016 7:36

  kk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

  Nějak mi u těch nařízení a pokut chybí jedna zásadní věc, ke které se nějak nikdo nevyjádřil. Starý kotel neprojde kontrolou, na nový majitel nemá peníze . Jsou 2 možnosti - bude topit dál ve starém anebo zmrzne. Co asi se dá zvolit?

 • 9. 12. 2016 2:06

  patrik.m www.servispm.sk (neregistrovaný) ---.95-103-156.t-com.sk

  Aj starý kotol je možné zmodernizovať.
  Napríklad jeden 80kW liatinový VSB sme vybavili odťahovým ventilátorom a regulátorom spaľovania a spotreba paliva klesla asi o 25%. Mnohokrát sú kotle zapojené bez základných armatúr, ako sú uzatváracie či poistné ventily, lebo sa šetrilo.
  Aj ten najchudobnejší majiteľ domu si musí uvedomiť, že nemá právo ohrozovať susedov jedovatým dymom alebo hrozbo výbuchu!
  Už sa teším, kedy tieto kontroly budú povinné aj na slovensku!

 • 21. 2. 2019 20:56

  bez přezdívky

  Kontrolu našeho kotle nikdy neodkládáme, protože správně funkční kotel je pro nás základ. Správné parametry v komíně měříme a používáme na to digitální manometr https://eshop.afriso.cz/elektronicke-merici-pristroje/digitalni-manometry/c-35 .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).